Diyet

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Verme İçin 10 Öneri!

Kilo vermenizi hızlandıracak ve hayalinizdeki fiziğe sahip olmanızı kolaylaştıracak 10 ipucu.

1) Erken kalkmak

Erken kalkmak metabolizmanızı hızlandırdığı için sabahın erken saatlerinde kalkan insanların kalkmayanlarda göre daha hızlı kilo verdiği görülmüştür. Sabah erken kalkmanın yanı sıra sabah normalden erken yapılan kahvaltılarda bedeni daha erken harekete geçireceği için kilo vermede hız bazında artış görülmektedir. Erken kalkmaya psikolojik olarak kendini alıştıran insanların normal insanlara göre güne daha pozitif başladıkları görülmüştür. Sizin pozitif oluşunuz bedeniniz içinde her açıdan iyi sonuçlar almasına yararlı olur.

2) Düzenli uyumak

Yetişkin bir insanın en az 6, ideal olarak ortalama uyuması gereken saat ise 8’dir. Düzenli uyuma ile bedeninizi daha rutine alıştırmış olduğunuz gibi bedeninize gereken dinlenmeyi de sağlamış oluyorsunuz. Bu sayede sporda gereken enerjiyi bedeninize sağlamış olacağınız gibi sağlıklı uykunun getirdiği bir çok olumlu sonucu da kendinizde gözlemleyebilirsiniz.

3) Kalori hesabınızı yapmak

Sağlıklı bir bireyin günlük alması gereken kalori miktarı 3000 ila 5000 arası değişmektedir. Kişinin boyu , çalıştığı iş zorluğu ve yaşı baz alındığında kalori miktarında artış veya azalma görünmektedir. Günlük almanız gereken kalori hesabını sosyal medyada bir çok site ve forumda yapabilirsiniz. Normal ve hiçbir sağlık sorunu olmayan bir kişinin günlük kalori ihtiyacının 500 kalori altına düştüğü andan itibaren kilo vermeye başlamaktadır. Yiyeceklerden aldığınız kalori miktarını protein olarak aldığınız ve karbonhidratı kıstığınız zaman bedeninizdeki yağ oranını gözle görülür bir biçimde azaltıp sporla da desteklediğiniz diyetinizle birlikte isteğinize bağlı olarak kas kütlenizi artırabilirsiniz. Bayanlarda plates ve evde yapabilecekleri egzersizlerle birlikte yağ oranını minimum düzeyde tutup hayal ettikleri o fiziğe sahip olabilirler.

4) Az az ve öz bir şekilde beslenin

Yıllarıdır klişeleşmiş ”az az ama sık sık ye” deyimi birçok uzman diyetisyenin ve yaşam koçlarının en çok söylediği önerilerin başlarında yer alır. Günlük beslenme düzenimiz genellikle sabah, öyle ve akşam olmak üzere 3 ana şekildedir. Ülkemizde kilo problemi yaşamayan kişilerin rahatlıkla uyuduğu bir düzendir. Fakat kilo verme konusunda takıntılı olan arkadaşlarımız ve sadece ” şu yanlardaki simit gitsin bana yeter” diyen birçok insan vardır. Öğün olarak artışta bulunduğumuzda yani sabah , öyle ve akşam olmak üzere 3 ana öğünümüzde ikişer tane ara öğünde sığdırdığımızda bedenimizi hem yemeye alıştırmış , hem de düzenli bir besin takviyesi sağladığımız için aç kalma korkusu yaşamadan besinleri yağa dönüştürmek yerine depoladığımız yağları enerjiye dönüştürmüş oluyoruz. Bu sayede kilo vermede artış yaşandığı gibi sağlıklı bir biçimde kilo vermiş oluyoruz.

5) Bol su için

Bir çok diyet sitelerinde bunları zaten duymuşsunuzdur ”Bol su kilo verdirir” bu en doğru bilgilerden biridir. Günlük ortalama bir insanın içmesi gereken su miktarı 2 litredir. Kilo vermek isteyen kişilerin içmesi gereken su miktarı ortalama 3,5 4 litredir. Günlük tüketilen su bedeninizin sağlıklı kalması için hayat önem taşımaktadır. Suyun bedeninize olan faydalarını özetlersek cilt kuruluğu, iç organların sağlıklı ve düzenli çalışması , güzelleştirmek vb.. Birçok saymakla bitmeyecek faydaları ek olarak suyun hepimizin hayatındaki yerini tartışılmaz kılmakta. Ek olarak yemek sırasında ve öncesinde içilen bol su doygunluk hissi yaratacağı için sizin fazla yemenizi önleyip tokluk hissi yaratır.

6) Spor yapın

İş hayatın yoğunluğundan , okuldaki derslerin sıklığından ve genel olarak zamansızlıktan spor salonuna gidemeyen kişilere ve kendinize yapabileceğiniz küçük pratik öneriler sizin istediğiniz sonuca daha hızlı ulaşmanıza olanak sağlayabilir. Klasik olandan başlarsak haftada en az 1 saat yürüyün. Okuldan eve, evden işe giderken yürümek bile sizin için hayat kolaylaştırmaya yeterde artar. Fakat iş yerim uzak, okulum uzak diyenler için evde 15 dakikalarını ayırıp yapabilecekleri egzersizler sosyal medya video paylaşım sitelerinde mevcut. Artı olarak sürekli oturarak yapılan bir işte çalışmakta iseniz ara ara kalkıp yürümek veya oturduğunuz yerde küçük küçük egzersizler bile sizin yararınıza olacaktır.

7) Yemeklerinizde baharat konusunda elinizi korkak alıştırmayın

Baharat konusunda dünyanın en zengin ülkelerinden birinde yaşıyoruz. Bu mucize lezzetlerin faydasını görmemek göz ardı etmek ayıp olur. Baharatların yemeklerimize muazzam lezzetler katmanın yanı sıra dünyadaki en iyi yağ yakıcılardan biri olma gibi özellikleri var. Bu özellikler sayesinde kilo vermenizde ve yağ yakımında size sağlayacakları avantajlar gözle görülür bir fark yaratmanızı sağlayacak.

8) Pozitif olun ve stresten uzaklaşın

Ülkemizdeki genel yanılgılardan biri stresli insanların bu dönemlerde hızlı kilo verdiği yönündedir. Stres insanın ve en önemlisi başta bedeninizin düşmanıdır. Stresli ve stressiz insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada stresli olan insanların kilo vermede zorlandıkları görülmüştür. Stresin sadece kilo verdirmek dışında dahi psikolojik sorunlar yaratabileceği gibi çeşitli sağlık sorunlarının da başlıca sebeplerinden biridir. Hangi bir açıdan düşünürseniz düşünün stresten uzaklaşıp pozitif bir yaşam sürmek herkesin başlıca hayat felsefesi haline getirmesi gerekmektedir.

9) Kendinizi kilo verebileceğinize inandırın

Beyniniz bedeninize açılan kapınızdır. İnsan istediği herşeyi başarabilecek bir yapıda olduğu için kendinizi inandırmanız her konuda sizi başarıya taşıyacaktır. Örneğin inandığınız ve başarmak istediğiniz bir şeye yani fazla kilolarınıza odaklanıp hayalinizdeki forma kavuşmak istiyorsanız önce yukarıda bazı şeyleri değiştirmemiz gerekmektedir. Psikolojinizi olumlu olarak kullanıp bedeninizin üzerindeki hakimiyetinizi arttırın.

10) Daha çok okuyun ve araştırın

Birçoğunun aksine okumanın sayısız faydalarından biri de zihninizi dinlendirmek oyalamak ve gereksiz düşüncelerden uzaklaştırmaktır. Günlük ister aralıklı ister bir solukta okunacak bir kitap sizi gereksiz açlık hissinden ve düşüncesinden uzaklaştırır farklı farklı maceralara atılırsınız. Sosyal medya hesaplarınızda gerekli gereksiz yiyecek resimleri ve içecek resimleri paylaşanlar yerine sportif kanalları veya sporcuların sayfalarını takip ederseniz sizi hem zihinsel hemde mental olarak spora teşvik edip hatta hızlandıracağı için size daha olumlu sonuçlar kazandıracaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu