Güzellik

Saç Uzmanlarından 10 Yaşlanma Karşıtı Saç Bakım Önerisi

Saçlar da tıpkı cildiniz gibi yaşınızı ele verebilir. Saç, vücudunuzun geri kalan kısmı gibi yaşla birlikte değişir. New York’taki Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi klinik dermatoloji profesörü MD Francesca Fusco, “Saç kökleri küçülüyor, sebum üretimi azalıyor ve bazı insanlar pigment hücrelerini kaybediyor ve gri oluyor” diyor.

Dünya Trichology Society Başkanı PhD, David Kingsley, hormonlar değiştikçe, saçların daha fazla tutulduğunu ve daha yavaş uzadığını ve incelmesine neden olduğunu söylüyor. Ek olarak, hormonlar sebum üretiminde bir saç dökülmesine neden olabilir, bu da saçlarda kurutucu etki yapabilir. Aynı zamanda, saç ampulündeki pigment hücreleri zamanla azalır, Fusco diyor ki, yani saç gri oluyor.

Ancak saçlarınız yaşla birlikte değişirken, onu güncelleyebilirsiniz. Uzman kuaförlerin ve doktorların, saç tellerinizi kişisel tarzınızı yansıtmak için sağlıklı ve genç görünümlü tutmak için en iyi yaşlanma karşıtı saç bakım ipuçlarını ve püf noktalarını sizinle paylaşmak istedik.

Yaşlanma Karşıtı Saç Bakım Önerileri

Erkenden Önlem Alın

Fusco, “Herhangi bir incelmeye karşı erkenden önlem alın” diyor. “ Saçları büyütmek için çalışan minoksidil ve Propecia gibi tedavilerimiz var ” diyor. “Ancak kansızlık, demir eksikliği , otoimmün bozukluk veya ilacın yan etkileri gibi diğer nedenleri dışlamakta çok önemlidir .”

Doğru Kesimi Yaptırın

“Saçlarınız incelirken, saçlarınızı biraz daha kısa kesmek kötü bir fikir değil, ancak belli bir yaşa geldiğinizde saçınızı kısa kesmek zorunda olduğunuz bir efsane,” diyor New’de Nunzio Saviano Salon’un sahibi Nunzio Saviano York “Birlikte hareket edip dolgunluk yanılsaması veren uzun katmanlarda kesildiği sürece omuzlarınızın altında güzel saçlara sahip olabilirsiniz.” Çok fazla katmana sahip olmanın sadece inceltme dokusunu vurguladığını, daha uzun katmanların şekil aldığını ve dolgun göründüğünü açıklıyor.

Beslenmenize Dikkat Edin

Fusco, ” Protein ve demir, sağlıklı saçlar için beslenmenizdeki en önemli iki şeydir ” diyor. “Diyetiniz kısıtlanırsa saç dökülmesini etkileyebilir .” Doktorunuzdan demir, D vitamini veya diğer mineral eksikliğini kontrol etmek için kan testi gibi testler yaptırmanızı öneriyor. Bu bir kez göz ardı edildiğinde Fusco ek olarak Nutrafol’ü sever çünkü saç büyümesini destekleyen çinko ve diğer antioksidanlar içerir. “İyi bir araştırma var ve hastalarım sonuçlardan memnun kaldı” diyor.

Nemlendirin

Saviano, danışanlarına saç köpüğü ve jellerin saçları kuruttuğunu ve saçların donuk görünmesine ve parlamasını engellemelerine neden olabileceğini söyler. Püf noktası: “Kıvırcık saçlar için tasarlanan köpüğü kullanmayı öneriyorum, çünkü nemlendirici özelliği ile saçlar için daha az kuruma eğiliminde olur” diyor. Fusco, yaşlanan telleri nemlendirmek için zengin bakım tedavileri önerir.

Saçları Fırçalayın

Eski bir klasik olan bir söz var; günde 100 fırça darbesi yapmalısınız. Bunu Saviano diyor. Ancak yumuşak fırçalama saç derisine sağlıklı kan akışını teşvik edebilir, bu saçlar için iyidir. Aslında, bazı araştırmalar saçta yapılan deri masajının da saç kalınlığını arttırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Doğal kıllar narin tellere nazik davrandığından ve saçın doğal bakım yağlarını dağıtacağından Mason Pearson yumuşak kıl fırçalarını kullanmayı öneriyor.

İçerik Etiketini Kontrol Edin

Fusco, ” Çinko içeren şampuanı arayın, genellikle kepek formülleri içindedir” diyor. Kepeğiniz olsun veya olmasın, içeriğin nemlendirici ve yatıştırıcı olduğunu ve kafa derisindeki sebum üretiminin azalması nedeniyle herhangi bir gerginlik veya kaşıntı hissetmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Sıcaklığa Dikkat

Isı şekillendirme özellikle ince saç liflerine zarar verebilir. Stres kırılmaya neden olabilir ve saçlar daha az sebum ürettiğinden, sıcağa karşı daha az doğal korumaya sahip olursunuz. Fusco, çok fazla ısı aleti kullanmama konusunda uyarır ve saçınızı yassı ütülere veya fönlere en az maruz bırakacak şekilde kullanmayı önerir.

Spreyden Uzak Durun

Solana Beach, CA’daki Jet Rhys Salon’un sahibi Jet Rhys, müşterilerine çok fazla saç spreyi kullanmamalarını söyler. Bu şekillendiricilerdeki alkoller saçın kurumasına ve kırılgan hale gelmesine neden olabilir.

Dökülen Yerleri Gizleyin

Yale Üniversitesi’nden dermatoloji profesörü olan Mona Gohara, “Toppik adında, saçların inceldiği alanları kamufle etmek için bitkisel lifler kullanan harika bir ürün var” diyor. Saç kalınlığının ortaya çıkmasında çok yardımcı olduğunu söylüyor.

Gri Üzeri Parlaklık

Rhys, gri saçların doğal olarak daha az ışık yansıtan bir kıvamlı, donuk bir yapıya sahip olduğunu söylüyor.“Yarı kalıcı veya kalıcı renk dokuyu iyileştirebilir ve hareket ekleyebilir, ancak gri renginizi tamamen örtmeniz gerekmez” diyor. “Biraz parlaklık eklemek için birkaç şerit ekleyebilirsiniz.” Ayrıca, rengin artan seviyeye sahip olduğunu söylüyor, bu yüzden saçın daha dolgun hissetmesine yardımcı oluyor. Saviano, “Saçın etrafındaki birkaç vurgu, hacim ve parlaklık görünümünü yaratmada büyük bir fark yaratabilir” diyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu