Yaşam

Karabiberin Daha Önce Duymadığınız Faydaları

Karabiber, tüm dünyada en yaygın kullanılan baharatların başında gelir. Yemeklere kattığı eşsiz lezzetin dışında potasyum, magnezyum ve demir içermesi sebebiyle sağlığa birçok fayda sağlamaktadır. İçerisine bol miktarda vitamin ve mineral bulunduran karabiber, C ve K vitamini de içermektedir.  Özellikle kış aylarında tüketilmesi, soğuk algınlığını anında tedavi etmesi sebebiyle uzmanlar tarafından önerilir. Ayrıca A vitamini içermesi sebebiyle düzenli olarak karabiber tüketmek, vücudun ihtiyaç duyduğu bu vitaminin büyük bir kısmını karşılayabilir.

Görünüşü küçük sağlığa katkısı büyük olan karabiberin etkili bir antioksidan ve doğal antibiyotik özelliği vardır. Şimdi karabiberin daha önce duymadığınız faydalarını ele alalım.

Karabiberin Daha Önce Duymadığınız Faydaları

Kanser ile Savaşmaya Yardımcı Olabilir veya Kanseri Önleyebilir

Geleneksel tıp sisteminde karabiberin önemli bir anti-kanser maddesi olduğu düşünülüyordu ve yapılan araştırmalarda bu doğru görünüyor. Karabiber, kansere karşı potansiyel olarak çok güçlü olan anti-tümör ve bağışıklık sistemi faydalarına sahiptir.

Bir laboratuvar çalışmasında, karabiberli zerdeçal, meme kanseri hücrelerine karşı test edildi. Zerdeçalda aktif bileşen olan kurkumin ve karabiber, kanser hücrelerini hem birlikte hem de ayrı ayrı öldürülmesinde etkili olmuştur.

Hem karabiber hem de zerdeçal yan etkileri, mutasyona uğramış hücreleri öldürme yeteneğine sahip olmalarına rağmen ihmal edilebilir. Bu onları kemoterapi gibi yaygın kanser tedavilerinden ayıran şeydir. Birçok zerdeçal / kurkumin takviyesi, aktif bileşenlerin etkinliğini ve emiciliğini arttırmak için karabiber içerir.

Karaciğeri Korur

1993 yılında yapılan bir laboratuvar çalışmasında karabiberin karaciğeri oksidatif maddelerin neden olduğu zararlardan koruduğu ve karaciğer hücrelerinin  genellikle karaciğer fonksiyonuna verilen zararla tüketilen önemli bir antioksidan olan glutatyon (GSH) seviyesini korumalarına yardımcı olduğu bulundu.

Öksürük ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Karabiber öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde başrol oynamaktadır. Karabiber, anti bakteriyel özellikleri sebebiyle solunum bozukluklarının tedavisi için ilaçlarda ve tıp alanında kullanılmaktadır. Ayrıca gribin de hızla iyileşmesine yardımcı olabilir. Hastalık esnasında limonla birlikte çorbaya hatta çaya veya ıhlamura katılarak tüketilebilir.

Antioksidan, Anti-İnflamatuar ve Anti bakteriyel Özelliği Var

Uzun süreli sağlıkta en önemli faktörlerden biri, çoğu hastalığın kökenindeki kronik inflamasyondur. Klasik beslenme tarzı, iltihaplanmaya neden olan alışkanlıklar etrafında toplanır, bu nedenle antiinflamatuar bir diyet, hastalığı önlemede önemlidir.

Benzer şekilde, vücuttaki oksidatif stres ve bakteri üremesi kontrolden çıkabilir ve birçok koşula yol açabilir. Bu işlemlerin üçünün de vücutta gerçekleşmesi beklenir, ancak etkileri görülmeden ve sadece belirli derecelerde. Karabiber ve aktif bileşiği olan piperin, iltihabı azaltmaya, oksidatif stresle savaşmaya, vücuttaki antioksidan konsantrasyonlarını arttırmaya ve hastalığa yol açabilecek birçok farklı bakteri türünü öldürmeye yardımcı olur.

Özellikle karabiber, diş eti iltihabı, ağız pamukçukları ve oyuklar (diş çürüğü) gibi durumlara yol açan oral bakterilere karşı etkili olabilir.

Depresyon ile Mücadele Edebilir

Depresyonla mücadele de birçok ilaç mevcutken, antidepresanların yan etkileri ve bunlarla ilişkili yoksunluk semptomları sağlıklı yaşamı destekleyenlerce pek tercih edilmiyor. İyi haber şu ki, depresyonu etkileyebilecek birçok diyet ve ek seçenek mevcut.

Bugüne kadar sadece hayvan araştırmalarında kanıtlanmış olmasına rağmen, karabiber, doğru kullanıldığında depresyon için doğal bir ilaç olarak işlev görebilir. Doğal kanser tedavisinde olduğu gibi, karabiber zerdeçal ile kullanıldığında bu etki artabilir.

Epilepsi Tedavisinde Rol Oynar

Epilepsinin doğal olarak diyetle tedavi edilebileceğini biliyor muydunuz? Geleneksel Çin Tıbbı’na göre, karabiber, epilepsi diyetinin bir parçasıdır, turplar ve karabiber konvülsiyonları güçlü bir şekilde hastalığı tedavi için kullanılır.

Sindirimi Düzenler

Eski tıp ayrıca, bazı sindirim problemleri durumunda karabiber çağrısı yapar. Biberlerdeki baharatlı bileşik olan Kapsaisin, bir başka bağırsak koruyucu maddedir. Hem kapsaisin hem de piperin, bağırsaktaki TRPV1 reseptörünü etkiler; bu, ağrıyı gidermek ve sindirimi iyileştirmek için beyin ve vücuttaki kimyasalların üretimini işaret eder.

Kapsaisin bağırsaklar için harikadır, ancak TRPV1 reseptörleriniz sonunda acıdan ve bağırsak süreçleri üzerindeki etkisinden dolayı duyarsız hale gelir. Daha fazla karabiber kullanmak, alıcıları yeniden hassaslaştırmaya ve baharatın etkisini arttırmaya yardımcı olur.

Beyin Sağlığını Korur

İki araştırma çalışmasında denekler, karabiberin diyete dahil edilmesinden sonra bilişsel işlevi önemli ölçüde arttırmıştı. Bir çalışma özellikle Alzheimer’in bir modeli olarak tasarlandı ve “hipokampüste önemli ölçüde iyileşmiş hafıza kaybı ve nörodejenerasyon” ile sonuçlandı.

Daha genel bir çalışma olan bir diğeri ise, karabiberin bilişi önemli ölçüde iyileştirdiğini (ayrıca depresyon belirtilerini azalttığını ) keşfetti.

Bir 2006 kliniği, yaşlılarda meydana gelen beyin bozukluklarının bir başka özelliğini inceledi: inme sonrası refleks kaybı. Beyin böylesine kapsamlı bir ölümle karşılaştığında, bunun gibi temel refleks işlevini kaybetmek nadir değildir. Karabiber esansiyel yağı solumak diğer tüm faktörlerden bağımsız olarak disfaji semptomlarını azaltmaya yardımcı oldu (bu durumun klinik adı). Araştırmacılar, karabiber yağının “insular veya orbitofrontal korteksi aktive etme” kabiliyetinden kaynaklandığına inanıyorlar.

Kan Basıncını Düşürür

Karabiber yüksek tansiyon için iyi mi? Karabiber tüketmek, kan basıncını artıracak ve sonuçta kalp hastalığına yol açabilecek diğer faktörleri önlemeye yardımcı olabilir.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur

Sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz? Klinik bir çalışma, inhale edilebilir karabiber yağı kartuşlarının kullanılmasının, sigara kullanan insanlar için istek duymayı azalttığını ortaya koydu. İlave içerik içermeyen kontrol kartuşunun ve mentol içeren diğer test edilen kartuşun bu çalışmada aşınma üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu