Sağlık

İshal Nasıl Durdurulur, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İshal, bağırsak hareketlerinin (veya dışkıların) çok gevşek, sık veya sulu olduğunda ortaya çıkan yaygın bir sorundur. İkiden üç haftadan uzun süren, akut (kısa süreli) veya kronik olabilir.

İshal gıda alerjileri, enfeksiyon veya virüs, dehidrasyon, stres ve bazı ilaçlar gibi faktörlerden kaynaklanır.

İshalden kurtulmanın doğal yolları arasında yeterince sıvı içmek, yumuşak yiyecekler tüketmek ve yeterince dinlenmek sayılabilir.

İyi haber şu ki, her iki ishali doğal yollarla tedavi etmek için atabileceğiniz birkaç adım var. Aşağıda dışkıyı kalınlaştırmak, rehidrat oluşturmak ve ishal semptomlarının üstesinden gelmek için atabileceğiniz adımları öğreneceksiniz.

Bir ila iki haftadan daha fazla bir süredir ishal belirtileri yaşayınca, özellikle de neden olduğunu bilmiyorsanız profesyonel bir görüş almaya karar verirseniz, doktorunuz ishal için aşağıdaki tedavilerden bazılarını önerecektir:

İshal önleyici ilaçlar: Hareket önleyici ilaçlar olarak bilinen bu ilaçlar, ishal semptomlarını hızla kapatmaya yardımcı olabilir, ancak bu mutlaka her zaman iyi bir şey değildir. İshal, vücudunuzun doğal GI sisteminize girmiş toksinleri veya mikropları dökmek için kullandığı doğal mekanizmalardan biri olduğundan, bu “temizleme” işlemine izin vermemek zararlı bakterilerin vücudunuzda daha uzun süre kalması anlamına gelebilir. Bu nedenle birçok doktor, akut ishal vakalarını antimotilite ilaçları kullanmadan beklemenizi tavsiye ediyor, eğer mümkünse, komplikasyon riski altında olmadığınız sürece ve doğal olarak dehidrasyonla mücadele etmeye çalışıyorsanız bir süre geçmesini beklemek daha iyidir.

Bir eliminasyon diyetinin ardından: Kronik ishal semptomları çekiyorsanız, doktorunuz bir diyeti uygulayarak sindirmeniz için hangi yiyeceklerin sorunlu olduğunu tam olarak belirlemenizi önerir. Bu, belirtilerin iyileşip iyileşmediğini belirlemek için belirli bir süre için süt ürünleri gibi belirli yiyeceklerden kaçındığınız anlamına gelir. Şüphelenilen yiyeceği tekrar beslenmenize ekledikten sonra, belirtilerin geri dönüp dönmediğini takip edebilir ve daha sonra yiyeceğin iyiliğinden kaçınılması gerekip gerekmediği hakkında karar verebilirsiniz.

Hidratlı kalmak ve hafif yemek: Kendinizi daha iyi hissedinceye kadar bir süre bekleyin.

Doğal Yollarla İshal Nasıl Durdurulur

Yatıştırıcı Yiyecekler Ve Sindirimi Kolay Olanları Tüketin

İshalin olduğunda ne yersin? İşte ishal semptomlarını önlemenize yardımcı olabilecek en iyi gıdalardan bazıları:

Hafif yiyin: Ne kadar fazla tüketirseniz, sindirim organlarınızın çalışması o kadar zor olur. İshal varken muhtemelen çok fazla iştahınız olmaz, bu yüzden gün içinde yayarak küçük miktarları yemeye çalışın.

Sindirimi kolay yiyecekler yiyin: İlk birkaç gün basit tam tahıllar, elma, patates, muz ve pirinç gibi yumuşak yiyeceklerden oluşan bir diyet uygulayın. Bu yiyecekler sindirim sistemi üzerinde kolaydır ve dışkıya toplu katkı sağlamak için bir miktar lif sağlayabilir.

Keten tohumu yağı: İshal süresini azalttığı gösterilmiştir.

Meyve ve sebzeler: Bunlar su, lif ve elektrolitler sağlar. Sebzeleri buğulamayı kolaylaştırmak için buharda pişirmeyi deneyin. Bazı insanlar çok fazla doğal şekere kötü tepki gösterdiğinden, daha kötüye gitmediklerinden emin olmak için semptomlarınızı izleyin.

Bal ve zencefil: Bazı insanlarda bitki çayına eklenen az miktarda bal ve zencefil kökü midelerini yatıştırmaya ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Hangi yiyecekler ishale yol açar? Akut ishali veya kaçınılmaz olarak devam eden kronik semptomlardan muzdarip olduğunuzda kaçınılması gereken yiyecekler şunlardır:

Süt: İşlenmiş sütlerin sindirimi zor olabilir ve ishalin daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Bununla birlikte, yoğurt veya kefir gibi çiğ kültürlü süt ürünleri, bağırsak fonksiyonunu destekleyebilen probiyotiklerde yüksektir.

Herhangi bir potansiyel alerjen: Yukarıda belirtildiği gibi, diyare, glüten, fındık, kabuklu deniz ürünleri ve süt ürünleri gibi gıda alerjilerinden kaynaklanabilir.

İşlenmiş yağlar: Çok fazla yağ, hassas midenizi rahatsız edebilir ve ishali daha da kötüleştirir. Bu, rafine bitkisel yağlar, hızlı gıdalar, peynirli gıdalar, işlenmiş etler veya kızarmış gıdalar içeren paketlenmiş ürünlerdeki yağları içerebilir.

Eklenen şeker ve yapay tatlandırıcılar: Bakteriler şeker yemeyi sever ve şeker çoğu durumda bağışıklık sistemini ve sindirim fonksiyonlarını azaltır.

Kafein: Kafein, sindirim sistemindeki kasları uyarabilir, bağırsak hareketlerini ve krampları artırabilir.

Gazlı, şekerli içecekler

Alkol

Potansiyel olarak FODMAP karbonhidratlı yiyecekler, eğer semptomlarınızı daha da kötüleştirirler. Tepkiler kişiden kişiye değişir, ancak problemli yiyecekler şunları içerebilir: armutlar, yulaf, baklagiller, buğday, mısır, soya, patates ve herhangi bir kepek türü.

Su İçin

Dehidrasyona bağlı baş dönmesi veya zayıflık gibi ishal semptomlarını nasıl durduracağınızı bilmek ister misiniz? Çok fazla kaybettiğiniz için yeterince su içmek çok önemlidir. Dehidratasyon semptomlarının ishal olduğunda daha da kötüye gitmesini önlemek için, her saat başı yaklaşık 250 ml sıvı içmeyi deneyin. Ayrıca ev yapımı sıvıları da alabilirsiniz, örneğinkemik çorbası , birçok besin amino asitler ve elektrolitleri sağlayacaktır. Zencefil, nane, yulaf kabuğu, meyan kökü / rezene veya nar çayı (kafeinsiz) içeren bitkisel çaylar da midenizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Herkes için iyi bir çözüm olmasa da, hindistancevizi suyu (doğal bir elektrolit kaynağı), taze sebze suyu sisteminize daha fazla su ve besin almanın iyi bir yolu olabilir. Ancak, ishali daha da kötüleştirdiğini fark ederseniz, çok fazla meyve suyu veya çok fazla sıvı tüketmeyin. İdrarınızın rengine ve ne kadar susadığınıza dikkat ederek çok fazla su kaybediyorsanız ona göre devam edebilirsiniz. Sık sık idrara çıkmanız gerekmiyorsa, ancak idrarınız çok koyu sarı ise, daha fazla su içiniz. Susuzluğunuzun normal olması için idrarınız açık sarı renkte olsun.

Yeterince Dinlenin

İshal ile uğraşırken çok fazla egzersiz yapmaktan veya aşırı fiziksel aktivite yapmaktan kaçının. Kendinizi zayıf ve tükenmiş hissedeceksiniz, belirtileriniz devam ederken iyi uyuyamayabilirsiniz. Vücudunuza yeteri kadar uyuyarak (gece 8 saat veya daha fazla), rahatlatarak ve stres seviyenizi düşük tutmaya çalışarak iyileşme şansı verin.

Bu Takviyeleri Deneyin

Bazı takviyeler, genel bağırsak ve sindirim sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir, tükettiğiniz yiyecekleri ve besinleri daha kolay işlemenize ve rahatsız edici bir mideyi sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Aşağıdakilerden size uygun olanını denemenizi öneririz:

Probiyotikler: Probiyotikler enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur ve bağırsakların sağlıklı bakterilerle yeniden kolonize edilmesine yardımcı olabilir. Bunlar, ek formda ve ayrıca kültürlü / mayalı yiyeceklerde bulunur.

Sindirim Enzimleri: Bu enzimler besin emilimine yardımcı olacaktır.

Glutamin Tozu: Glutamin , sindirim sistemini onarmaya yardımcı olan, özellikle kronik ishali olan insanlar için önemli olan bir amino asittir. Ek formda ve ayrıca doğal olarak kemik suyunda bulunur.

Aloe Vera Suyu: Aloe, sindirim sisteminin iç kısmını iyileştirir ve parçalanması kolaydır.

Keten ve Chia tohumlarından elde edilen Ham Filizlenmiş Lif: Tohumlarda bulunan çözünür lif dışkıyı kalınlaştırmaya ve ishal sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Uçucu Yağları Kullanın

Araştırmalar nane esansiyel yağının bağırsak iltihabını azalttığını ve sindirim kanalını yatıştırıp dışkıları azalttığını buldu. Araştırmalar, nane yağının, intestinal düz kaslardaki kalsiyum kanallarını bloke etme kabiliyetinden dolayı anti-spazmotik özelliklere sahip mentol veya monoterpin dahil aktif bileşenlere sahip olduğunu da bulmuştur. Bu kramp, sık eleme ve ağrıların durdurulmasına yardımcı olur.

Bir gözden geçirme, 12 plasebo kontrollü çalışmanın 8’inde kontrol grubu / plaseboya kıyasla nane yağı lehine istatistiksel olarak anlamlı pozitif etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bazı çalışmalar, nane yağı kullanımının, genellikle birden fazla faktörün neden olduğu ve tedavisi zor olabilecek ishal-baskın irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde ishalde karın ağrısının hafifletilmesinde en etkili olduğunu göstermiştir. IBS’li 74 hastayı kapsayan bir çift kör randomize plasebo-kontrollü çalışma, günde üç kez nane yağı kullanımından altı hafta sonra, karın ağrısı ve yaşam kalitesinin, nane kullanmayan bir plasebo grubuna kıyasla belirgin şekilde arttığını buldu.

İshal Ne Zaman Tehlikeli Sayılır?

Akut ishali kendi başınıza birkaç gün boyunca kendi başınıza tedavi etmeye çalışmak en iyisidir, bunu beklerken yukarıdaki önerilerin de yardımıyla semptomlarınızın iyileşip iyileşmediğini takip edin. Bununla birlikte, ishal bebeklerde veya küçük çocuklarda arka arkaya birkaç günden fazla sürerse, yaşlılar, zayıf olanlar ve zaten sağlık sorunları olan kişiler ve aşağıdakiler gibi dahil daha ciddi semptomlar geliştirirseniz mutlaka doktorunuza danışın:

Dışkıda kan veya mukus

Kilo kaybı

Ateş

Susuz kaldığınıza dair işaretlere dikkat edin ve daha fazla su içmek ve elektrolit elde etmek için adımlar atın. Başınız dönüyorsa, çok zayıf veya halsiz kalırsanız, komplikasyonları önlemek için doktorunuza danışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu