Sağlık

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Ülkemizde özellikle ramazan ayından tüketilen hurmanın sağlığa birçok faydası var. Aslında yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve kalsiyum olmak üzere birçok vitamin ile mineral içeriği sayesinde sağlıklı beslenmede önemli bir yeri olan hurmanın sadece ramazan ayında değil hemen hemen her gün sofradan eksik edilmemesi gerekiyor. Fakat her şeyin fazlasının olduğu gibi hurmanın da fazlasının şeker içeriğinden dolayı zararı var. Kararında tüketilince insan sağlığına onlarca fayda sağlayan hurmanın faydaları nelerdir? Yazımızda…

Hurmanın bazı önemli yararlarına aşağıda ayrıntılı olarak bakalım.

Hurmanın Sağlığa Faydaları

İyi Enerji Kaynağı

Tarihler glukoz, fruktoz ve sukroz gibi doğal şekerler açısından yüksektir. İçlerinde bulunan yüksek enerji bu yüksek şeker içeriğine bağlanabilir. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar enerji seviyelerinin hızla yükselmesine yardımcı olmak için uyuşuk veya halsiz hissediyorlarsa öğleden sonra atıştırmalık bir şeyler için doğal düşük yağlı hurmaları ​​tüketir.

Genellikle bir spor salonunda, dışarıda veya evde egzersiz yaparken, kendinizi yorgun hissedersiniz birkaç hurma tüketin. Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, temel besin maddeleri bakımından zengin hurmaların enerjinizi hemen geri kazanmanıza yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Ayrıca tüm dünyadaki Müslümanlar suyla birlikte hurma yiyerek oruçlarını açarlar. Bu aynı zamanda yemeğin fazla tüketilmesinden kaçınılmasına yardımcı olur. Vücut yüksek besin içeriğini emmeye başladığında, açlık duyguları pasifleşir.

Beyin Sağlığını Artırabilir

Musthafa Mohamed Essa’nın yönettiği bir çalışma hurmaların beyinde oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı koruduğunu öne sürüyor. Araştırmaya göre; “hurma diyet lifi için iyi bir kaynaktır ve bu şekilde, toplam fenolik ve doğal antioksidanlar açısından zengin olan antosiyaninler , ferulik asit, protakatekhuik asit, ve kafeik asit içerir.” Bu polifenolik bileşiklerin varlığı , Alzheimer hastalığı ve demansın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Kabızlığın Giderilmesine Yardımcı Olabilir

Geleneksel Tunus tıbbında, hurmalar kabızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Diyet lifinin etkileri üzerine yapılan araştırmalara göre, lif açısından zengin yiyecekler, sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik etmek ve yiyeceklerin bağırsak yoluyla rahat bir şekilde geçişini sağlamak için elzemdir. Bir 2005 çalışması ayrıca, bu kurutulmuş meyvelerin, özellikle yüksek oranda diyet lifi ve çözünmeyen elyafa sahip olduğunu göstermektedir. Çözünmez lif tarihlerde bulunan dışkı bulking sağlıklı sindirimi uyarır ve aynı zamanda kabızlık semptomlarının hafifletilmesini sağlar.

Nasıl kullanılır: Yumuşatmak için gece boyunca suda bırakarak başlayın. Daha sonra, bir mutfak robotuna ıslanmış hurmaları bir miktar su ile ekleyin ve kalın, lif açısından zengin bir hurma macunu yapmak için karıştırın.

Bağırsak Hastalıklarına İyi Gelir

Araştırmalar, hurmaların çözünmez ve çözünebilir lifler içerdiğini , ayrıca yiyeceklerin sindirimini uyarabilen ve gastrointestinal kanaldan hızlı geçişi sağlayabilen birçok yararlı amino asit içerdiğini söylüyor. Beslenme Derlemeleri Dergisi’nde yayınlanan bir incelemeye göre, lif ayrıca gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), divertikülit ve hemoroid gibi durumların tedavisinde de yardımcı olabilir.

Kansızlığı Tedavi Eder

Hurma, demir de dahil olmak üzere pek çok besin kaynağıdır. Demir eksikliği, halsizlik, baş dönmesi, kırılgan tırnaklar ve nefes darlığı ile karakterize bir durum olan anemiye katkıda bulunabilir. Neyse ki, hurmalar gibi demir açısından zengin gıda alımınızı artırmak, anemi semptomlarından kurtulmanızı sağlar. Bununla birlikte, şu anda anemi tedavisinde doğrudan rollerini değerlendiren bir araştırma eksikliği bulunmaktadır.

Kalp Hastalıklarını Önler

Hurmaların, arterlerde yağ plağı birikimi olan kalp hastalıkları ve aterogenez için risk faktörleri olan trigliserit düzeylerini azaltmada ve oksidatif stresi azaltmada etkili olduğu sonucuna varıldı.

Bu kurutulmuş meyveler antioksidanlar açısından zengin olup aterogenezin önlenmesine ve inme riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kalp hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olabilecek çeşitli fitokimyasallarda da yüksektir.

Ayrıca, çalışmalar kan basıncını düşürdüğünü, inme riskini ve kalp ile ilişkili diğer hastalıkları azalttığını gösteren zengin bir potasyum kaynağıdır.

Cinsel İşlev Bozukluğunu Tedavi Eder

2006’da yapılan bir hayvan çalışmasında hurma poleni ve yağının cinsel işlevsellik üzerindeki etkilerini ortaya koyan, tarihlerdeki yüksek düzeyde östradiol ve flavonoid bileşenlerin sperm sayısını ve hareketliliğini arttırdığını bildirmiştir. Hindistan’da yapılan bir başka çalışma, hurma poleninin geleneksel tıptaki erkek kısırlığını tedavi etmek için kullanıldığını belirtiyor.

Bu nedenle, libido ve cinsel işlevi arttırmanın kolay bir yolunu arıyorsanız afrodizyak benzeri özellikleri sayesinde organik hurmaları tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Nasıl kullanılır:  Geceleri bir miktar taze keçi sütünün içine bir avuç dolusu hurmayı bırakın, daha sonra aynı sütte bir kakule tozu ve bal karışımı ile öğütün. Ancak, denemeden önce güvenilir bir tıbbi uygulayıcıya danışmak, sizin için en iyi tedavi yöntemini belirlemek için şiddetle tavsiye edilir.

Gece Körlüğünü Önler

A Vitamini eksikliği genellikle kuru gözler ve diğer enfeksiyon semptomları gibi diğer semptomlarla birlikte gece körlüğü ile bağlantılıdır. HA Hacer Al Binali’nin yazdığı bir makaleye göre, MD tarihleri ​​karotenoidler açısından zengin, bu da gece körlüğünün önlenmesine ve sağlıklı görmenin korunmasına yardımcı olabilir.

Kronik İshalin Tedavisine Yardım Eder

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yayınlanan bir makaleye göre, hurma gibi potasyum bakımından zengin yiyecekler kronik ishal nedeniyle kaybedebileceğiniz elektrolitlerin yerini almasını ve çoğaltılmasını sağlayabilir. Yüksek lif içerikleri sayesinde, sindirime yardımcı olabilirler ve kronik ishalin öngörülemeyen doğasını hafifletebilirler.

Kanserle Mücadele Özelliklerine Sahip

Yapılan araştırmalar hurmaların bağırsak sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olan ve kolorektal kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatacağını düşündürmektedir. Çalışmalar ayrıca bu kurutulmuş meyvelerin anti-tümör aktivitesi gösterdiğini, ancak kesin mekanizmanın bilinmediğini ve daha fazla araştırma gerektirdiğini gösteriyor.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi, hurmaların sağlıklı kemikleri besleyen besinler arasında bor içerdiğini öne sürüyor. Gıda Bilimi ve Beslenme ile İlgili Eleştirel İnceleme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, kurutulmuş meyvelerde bulunan fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi önemli miktarda minerallerin, kemikleri güçlendirmek ve osteoporoz gibi ağrılı ve zayıflatıcı hastalıklarla mücadele etmek için süper bir besin haline getirdiğini ortaya koymaktadır.

Organik çekirdeklendirilmiş hurmalar, özellikle yaşlı yetişkinler arasında, kemik sağlığının yönetiminde yardımcı olabilecek selenyum, manganez, bakır ve magnezyum içerir.

Sağlıklı Kilo Almayı Teşvik Edebilir

USDA göre, bu kurutulmuş meyveler zengin proteinler ve diğer birçok gerekli vitamin ve mineraller ile birlikte şeker de içerir. Ayrıca lif bakımından yüksektirler, bu da kilo yönetimine yardımcı olabilir. Medjool hurmaları ​​marketlerde kolayca bulunabilir ve sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalıktır!

2014 yılında yapılan bir hayvan araştırması, hurma alımının kilo almaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, 2016 yılında yapılan bir başka hayvan çalışması, ağırlıkta böyle bir artış olmadığını göstermiştir. Çelişkili raporlar ışığında, bu faydayı desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

SAR Belirtilerinin Giderilmesine Yardımcı Olur

2012’de yapılan bir araştırmaya göre, hurmalar yalnızca ABD’de yaklaşık 30 milyon kişiyi etkileyen bir durum olan SAR (Mevsimsel Alerjik Rinit) üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Enflamatuar Araştırma’da yayınlanan çalışma, hurma immünoterapisinin alerjik rinitli hastalarda çeşitli inflamasyon belirteçlerini azaltmada etkili olduğunu buldu.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu