Sağlık

Daha İyi Sindirim Daha Güçlü Bağışıklık İçin Hünnap

Zeytine benzer şekli olan taze hünnap meyvesi, elmanın berrak dokusuna ve tadına sahiptir. Geleneksel tıpta hünnabın tohumları ve kabuğunun kullanılması, iştah açıcı veya sindirim yardımının yanı sıra, endişe ve uykusuzluk tedavisinde kullanılır. Kurutulmuş hünnabın da taze çeşidine benzer biçimde etkileyici beslenme profili vardır. Hünnap meyvesi, birçok sağlık yararı sağlayan enerji, temel vitamin ve minerallerle doludur.

Hünnap Meyvesinin Sağlığa 7 Faydası

Anti Kanser Yetenekleri

Hünnaptan çıkarılan su, kanserli hücreleri inhibe etme potansiyelini göstermiştir. Özellikle İran’daki Vaccine ve Serum Araştırma Enstitüsü’nden yapılan bir çalışmada, kurutulmuş hünnap meyvesinin su ekstraktı, olası anti kanser etkileri ve insan tümör hücre hatlarının apoptozunun (otomatik hücre ölümü) indüksiyonu açısından test edildi. DNA parçalanma analizi kullanılarak, araştırmacılar hünnap ekstresinin insan tümör hücre çizgilerini, özellikle bir lösemi çizgisini bastırdığını gösterdi. Genel olarak, bu bilimsel çalışma, hünnabın tümör hücrelerini öldürme yeteneğini etkileyerek, hünnap meyvesini kanserle mücadele eden bir gıda haline getirdi.

Uykusuzluk Tedavisi

Hünnaplar ve tohumları yaygın olarak Çin tıbbında uykusuzluk gibi genel uyku sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Hünnap meyvesi ve hünnap tohumları flavonoidler, saponinler ve polisakaritler olarak bilinen bileşikleri içerir. Araştırmalar, hünnapın kendisine doğal bir yatıştırıcı gibi davranma ve tüm sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etki yapma kabiliyeti veren yüksek saponin içeriğini göstermiştir.

Çin’den yapılan bir çalışma, hünnaptaki saponinin, uykuya yardımcı olmak için kullanılabilecek etkili bir yatıştırıcı ve hipnotik işlev gösterdiğini ortaya çıkardı. Yatmadan önce bir bardak hünnap çayı, huzurlu bir gece uykusu için bir bilet olabilir ve uykusuzluğun ilaç kullanmadan tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Genel Gastrointestinal Faydalar

Hünnap meyvesi geleneksel olarak sindirimi iyileştirmek için püre, salça, çay ve çorba olarak kullanılmıştır. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma,  her gün yeterli miktarda (günde 40 miligram olarak tanımlanan) hünnabın genel gastrointestinal ortamı iyileştirebileceğini ve bağırsak mukozasının toksik amonyağa ve diğer zararlı bileşiklere maruz kalmasını azaltabildiğini göstermiştir.

Kronik Kabızlığı Önleyici

Hünnabın belirli bir gastrointestinal faydası, doğal bir kabızlık ilacı olarak çalışıp, kronik kabızlığın yaygın ve istenmeyen sağlık sorunlarından kurtarmasıdır. Digestion’te yayınlanan bir araştırma, uzun bir geçiş süresine sahip kişilerin kabızlığın göstergesi olduğunu belirten bir hünnap özünün güvenliğini ve etkinliğini araştırdı. Deneklere 12 hafta boyunca sıvı hünnap ve plasebo verildi.

Hünnap ile tedavi edilen grup için semptomlar deneklerin yüzde 84’ünde normalleşti, ancak plasebo grubunun sadece yüzde 12’si iyileşme gösterdi. Çalışma, hünnap özünün kronik kabızlık için etkili ve güvenli bir tedavi olduğu sonucuna varmıştır.

Canlandırıcı ve Sakinleştirici Meyve

Hünnabın zihin ve beden üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. İşte bu yüzden geleneksel olarak doğal bir antidepresan, anksiyete ve stres önleyici tıbbi gıda olarak kullanılmıştır. Hünnap meyvesinin tohumları özellikle hayvan deneklerindeki kaygıyı azaltmada rol oynamıştır.

Ethnopharmacology Journal’da yayınlanan bir çalışmanın sonuçları, hünnap çekirdeği ekstresinin daha düşük bir dozda anti-anksiyete etkisine ve daha yüksek bir dozda kullanıldığında yatıştırıcı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Maalesef, şu anda hünnabın yatıştırıcı veya kaygı azaltıcı etkileri üzerine insan çalışmaları bulunmamaktadır, ancak hayvan araştırmaları, hünnabın doğal bir stres giderici olma potansiyelini ortaya koymaktadır.

Hastalıkla Mücadele Eden C Vitamini Kaynağı

Yüksek antioksidan etkisi ve C vitamini içeriğiyle hünnap, besin alımını artırmak için mükemmel bir yoldur. Antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu hasarı engelleyen besinlerdir. Vücuttaki aşırı serbest radikal seviyeleri, hızlandırılmış bir yaşlanma sürecinin yanı sıra kanser ve kalp hastalığı gibi daha ciddi sağlık sorunları ile bağlantılıdır.

Vücudumuz kendi başına C vitamini üretemediğinden beslenmemizde yeterince C vitamini aldığımızdan emin olmamız gerekir. Yarım bardak taze hünnap suyu, günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 100’ünden fazlasını karşılar. Serbest radikal hasarları ve hastalık oluşumuyla savaşmanın oldukça kolay ve lezzetli bir yoludur.

C vitamini aynı zamanda sağlıklı cilt ve saç için anahtardır, aynı zamanda vücuttaki yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Tansiyon Düzenleyicisi

Bir bardak taze hünnap suyu günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ine sahiptir. Potasyumun ne için iyi olduğunu biliyor musunuz? Tansiyonu sağlıklı seviyelerde tutmak için mükemmeldir, bu da kalp sağlığı için etkilidir. Hünnabın içerisindeki potasyum kan damarlarını gevşetmek için yararlıdır. Kan damarları gevşetildiğinde, kan akışı ve basınç çok daha iyidir.

Herhangi bir yüksek tansiyon belirtisinin ortaya çıktığını fark ederseniz, kan basıncınızı tekrar kontrol etmenize yardımcı olmak için hünnap yardımcı olabilir.

Hünnap Meyve Nasıl Seçilir, Kullanılır ve Saklanır

Maalesef, ülkemizde hünnaplar marketlerde kolayca bulunamıyor, ancak genellikle egzotik meyve ithal eden özel mağazalarda bulunabilir.

Hammadde satın alıyorsanız, lekesiz, sağlam ve dolu olanları arayın. Pürüzsüz bir kabuk ile yeşilimsi sarı-sarımsı-kırmızı renkli olmalıdır. Hünnap olgunlaştıkça, kırmızımsı kabuğu bordoya dönüşür, sonra morumsu-siyah olur ve daha sonra kırışmaya başlar. Bu nedenle yaygın olarak kırmızı tarih veya Çin tarihi olarak da bilinir.

Taze hünnap meyveleri çiğ olarak yenebilir veya herhangi bir tarifte elma yerine kullanılabilir. Bir elmalı tarifte hünnapları kullanmak için kabuğu soyun ve içindeki tek tohumu çıkarın. Hünnaplar ayrıca kaynatılabilir, fırınlanabilir, haşlanabilir veya kurutulabilir. Geleneksel olarak, ek lezzet, tatlılık ve sağlık yararları için yemeklere eklenebilecek bir püresi vardır. Bazı insanlar C vitamini bakımından zengin reçel yapmak için hünnap kullanırlar.

Çiğ, taze meyveler oda sıcaklığında yaklaşık üç ila dört gün veya buzdolabında birkaç hafta dayanır. Hava geçirmez bir kapta, sıcaktan ve ışıktan uzakta saklanan kuru meyveler birkaç ay sürebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu