SağlıkYaşam

Hindistan Cevizi Sütünün Sağlığa Faydaları Ve Kullanım Alanları

Hindistan cevizi sütü, hindistancevizi ağacının meyvesi olan olgun kahverengi hindistan cevizinin beyaz etinden gelir. Sütün yoğun bir kıvamı ve zengin, kremsi bir dokusu vardır. Tayland ve diğer Güneydoğu Asya mutfakları genellikle bu sütü yoğun olarak kullanır. Ayrıca Hawaii, Hindistan ve bazı Güney Amerika ve Karayip ülkelerinde de oldukça popülerdir.

Hindistan cevizi sütü, doğal olarak olgunlaşmamış yeşil hindistancevizinde bulunan hindistan cevizi suyuyla karıştırılmamalıdır.

Hindistan cevizi suyunun aksine, süt doğal olarak oluşmaz. Bunun yerine, katı hindistancevizi eti, yaklaşık % 50 su olan hindistancevizi sütünü yapmak için suyla karıştırılır.

Buna karşılık, hindistan cevizi suyunun yaklaşık % 94’ü sudur. Hindistan cevizi sütünden çok daha az yağ ve daha az besin içerir.

Hindistan cevizi sütü manganez ve bakır gibi önemli besinler içerir. Beslenmenize ılımlı miktarlarda dâhil etmek kalp sağlığınızı artırabilir ve başka yararlar da sağlayabilir.

Hindistan cevizi Sütü Nasıl Yapılır?

Hindistan cevizi sütü kıvamına ve ne kadar işlendiğine bağlı olarak kalın veya ince olarak sınıflandırılır.

Kalın: Katı hindistan cevizi eti ince rendelenir ve kaynatılır veya suyla kaynatılır. Karışım daha sonra kalın hindistancevizi sütü üretmek için tülbentten geçirilerek süzülür.

İnce: Kalın hindistancevizi sütü yaptıktan sonra, tülbentte kalan rendelenmiş hindistancevizi suda kaynatılır. Daha sonra ince süt elde etmek için süzme işlemi tekrarlanır.

Geleneksel mutfaklarda, tatlılarda ve soslarda kalın hindistan cevizi sütü kullanılır. İnce süt çorbalarda ve ince soslarda kullanılır.

Çoğu konserve hindistan cevizi sütü, ince ve kalın sütün bir kombinasyonunu içerir. Evde kendi hindistancevizi sütünüzü yapmak da çok kolaydır, ayrıca kalınlığını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizinin Besin İçeriği

Hindistan cevizi sütü yüksek kalorili bir besindir.

Kalorinin yaklaşık % 93’ü, orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) olarak bilinen doymuş yağlar dahil olmak üzere yağdan gelir.

Süt ayrıca birkaç vitamin ve mineral kaynağıdır. Bir bardak (240 gram) aşağıdakileri içerir:

Kalori: 552

Yağ: 57 gram

Protein: 5 gram

Karbonhidrat: 13 gram

Elyaf: 5 gram

C Vitamini: RDI’nın% 11’i

Folat: RDI’nin % 10’u

Demir: RDI’nin% 22’si

Magnezyum: RDI’nin% 22’si

Potasyum: RDI’nin% 18’i

Bakır: RDI’nin% 32’si

Manganez: RDI’nin% 110’u

Selenyum: RDI’nin% 21’i

Ek olarak, bazı uzmanlar hindistancevizi sütünün sağlık açısından fayda sağlayabilecek eşsiz proteinler içerdiğine inanmaktadır. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hindistan Cevizinin Kilo Ve Metabolizma Üzerinde Etkileri

Hindistan cevizi sütündeki MCT yağlarının kilo kaybına, vücut kompozisyonuna ve metabolizmaya fayda sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Laurik asit hindistancevizi yağının yaklaşık % 50’sini oluşturur. Zincir uzunluğu ve metabolik etkileri ikisi arasında orta düzeyde olduğundan, hem uzun zincirli bir yağ asidi hem de bir orta zincir olarak sınıflandırılabilir.

Fakat hindistancevizi yağı ayrıca % 12 oranında gerçek orta zincirli yağ asitleri içerir; kaprik asit ve kaprilik asit.

Uzun zincirli yağların aksine, MCT’ler, sindirim sisteminden doğrudan karaciğerinize, enerji veya keton üretimi için kullanıldığı yere gider. Yağ olarak depolanma olasılıkları daha düşüktür.

Araştırmalar ayrıca, MCT’lerin iştahı azaltmaya ve diğer yağlara kıyasla kalori alımını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Küçük bir çalışmada, kahvaltıda 20 gram MCT yağı tüketen kilolu erkekler, öğlen yemeğinde mısır yağı tüketenlere göre 272 daha az kalori aldılar.

Dahası, MCT’ler kalori harcamasını ve yağ yakmayı artırabilir.

Bununla birlikte, hindistancevizi sütündeki az miktarda MCT’nin vücut ağırlığı veya metabolizması üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel değildir.

Obez bireylerde ve kalp hastalığı olan kişilerde yapılan kontrollü çalışmalar, hindistancevizi yağı yemenin bel çevresini azalttığına işaret etmektedir. Ancak hindistancevizi yağı vücut ağırlığını etkilememiştir.

Hindistan cevizi sütünün ağırlığı ve metabolizmayı nasıl etkilediğini doğrudan inceleyen hiçbir çalışma yoktur. Herhangi bir talepte bulunulmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Hindistan Cevizinin Kolesterol Ve Kalp Sağlığına Etkileri

Hindistan cevizi sütü doymuş yağı çok fazla içerdiğinden, insanlar bunun sağlıklı bir seçim olup olmadığını merak edebilirler.

Çok az araştırma özellikle hindistancevizi sütünü inceliyor, ancak bir çalışmada normal veya yüksek kolesterol seviyesine sahip insanlara fayda sağlayabileceği öne sürülüyor.

60 erkekte yapılan sekiz haftalık bir çalışma, hindistancevizi sütü lapasının “kötü” LDL kolesterolünü soya sütü lapasından daha fazla düşürdüğünü buldu. Hindistan cevizi sütü yulaf lapası ayrıca soyada sadece% 3’lük bir oranla “iyi” HDL kolesterolü% 18 oranında artırdı.

Hindistan cevizi yağı ya da yongalarının çoğu çalışması “kötü” LDL kolesterol, “iyi” HDL kolesterol ve / veya trigliserit seviyelerinde de iyileşmelere yol açtı.

Bazı çalışmalarda, hindistancevizi yağına cevaben LDL kolesterol seviyeleri yükselmiş olsa da, HDL de artmıştır. Trigliseritler diğer yağlara göre azalmıştır.

Hindistan cevizi yağındaki ana yağ asidi olan lakik asit, LDL’yi kanınızdan temizleyen reseptörlerin aktivitesini azaltarak “kötü” LDL kolesterolü yükseltebilir.

Benzer popülasyonlar üzerine yapılan iki çalışma, laurik aside kolesterol cevabının kişiye göre değişebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda diyetinizdeki miktara da bağlı olabilir.

Sağlıklı kadınlarda yapılan bir çalışmada, tekli doymamış yağların % 14’ünün laurik asit ile değiştirilmesi “kötü” LDL kolesterolünü yaklaşık % 16 arttırırken, bu yağların % 4’ünü laurik asit ile değiştirmenin başka bir çalışmada kolesterol üzerinde çok az etkisi olduğu gösterildi.

Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

Hindistan cevizi sütü ayrıca:

İnflamasyonu azaltma: Hayvan çalışmaları, hindistan cevizi ekstresi ve hindistan cevizi yağının yaralı sıçanlarda ve farelerde inflamasyonu ve şişliği azalttığını buldu.

Mide ülseri boyutunu azaltma: Bir çalışmada, hindistan cevizi sütü sıçanlarda mide ülseri boyutunu % 54 oranında azaltmıştır – bu da bir anti-ülser ilacının etkisiyle karşılaştırılabilir bir sonuçtur.

Virüslerle ve bakterilerle mücadele: Test tüpü çalışmaları, laurik asidin enfeksiyonlara neden olan virüs ve bakteri seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir. Bu, ağzınızda bulunanları da içerir.

Tüm çalışmaların özel olarak hindistancevizi sütünün etkileri üzerine olmadığını unutmayın.

Potansiyel Yan Etkiler

Hindistan cevizine alerjiniz yoksa sütün olumsuz etkileri olması muhtemel değildir. Ağaç fıstığı ve yer fıstığı alerjileri ile karşılaştırıldığında, hindistancevizi alerjileri nispeten nadirdir.

Bununla birlikte, bazı sindirim bozukluğu uzmanları, FODMAP intoleransı olan kişilerin bir seferde hindistancevizi sütünü 1/2 bardak (120 ml) ile sınırlandırmasını önermektedir.

Pek çok konserve çeşidinde ayrıca, teneke kutulardan yiyeceğe sızabilen bir kimyasal olan bisfenol A (BPA) bulunur. BPA, hayvan ve insan çalışmalarında üreme sorunları ve kanser ile ilişkilendirilmiştir.

Özellikle, bazı markalar konserve hindistancevizi sütü tüketmeyi seçerseniz, BPA içermeyen ambalaj kullanıyor.

Hindistan cevizi Sütü Nasıl Kullanılır

Hindistan cevizi sütü besleyici olsa da kalorisi yüksektir. Yiyeceklere eklerken veya tariflerde kullanırken bunu aklınızda bulundurun.

Beslenmenize Eklemek İçin Fikirler

Kahvenize birkaç çorba kaşığı (30-60 ml) ekleyin.

Proteinli içeceklerinize yarım bardak (120 ml) ekleyin.

Çilek veya dilimlenmiş muzlar üzerine küçük bir miktar dökün.

Yulaf ezmesi veya diğer pişmiş tahıllara birkaç yemek kaşığı (30-60 ml) ekleyin.

En İyi Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Seçilir

En iyi hindistancevizi sütünü seçmek için birkaç ipucu:

Etiketi okuyun: Mümkün olduğunda, yalnızca hindistan cevizi ve su içeren bir ürün seçin.

BPA içermeyen kutular seçin: Yerli Orman ve Doğal Değer gibi BPA içermeyen kutular kullanan şirketlerden hindistan cevizi sütü satın alın.

Karton kullanın: Kartonlardaki şekersiz hindistan cevizi sütü genellikle konserve seçeneklerinden daha az yağ ve daha az kalori içerir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu