DiyetSağlık

Dehidrasyon Nedir? Su Zehirlenmesi Neden Olur?

Dehidrasyon, en yaygın ancak en az tanınan sağlık sorunlarından biridir. İçme suyunun yararları hakkında çok fazla bilgisi olan herkes, daha fazla su içmemiz gerektiğini biliyor, ancak çoğu insan günlük olarak yeterli miktarda tüketmeyi zor buluyor.

Vücudumuzun iyi çalışması için günlük yeterli miktarda su gerekir ve egzersiz, hastalık veya sıcak havalarda gereksinimler artar.

Birçok insan kahve, çay, alkolsüz içecekler, meyve suyu veya bira içerek yeterli miktarda sıvı aldıklarını düşünüyor. Gerçek şu ki, bu içeceklerin birçoğu idrar söktürücü bir etkiye sahip ve vücudu tutmadan değil, idrara çıkma yoluyla su atmaya teşvik ediyor. Bu kronik dehidratasyona neden olabilir.

Medyada susuz kalmamak için ne kadar ve ne içileceği hakkında birçok karışık mesaj var ve bu bilgiler zaman zaman kafa karıştırıcı ve çelişkili olabilir. Bu yüzden, daha fazla su içmekten nasıl keyif alacağınızla ilgili pratik stratejiler ve eylemlere odaklanan kolay bir su içme rehberi yazmaya karar verdik.

Dehidrasyon, atılan su miktarı, alınan miktardan daha büyük olduğunda meydana gelir. Vücut çok dinamiktir ve daima değişir ve bu özellikle vücuttaki su için geçerlidir. Dehidrasyon, sıvı kaybı vücut ağırlığının % 1’i veya daha fazlası olduğunda meydana gelir; % 10 zararla, hayati tehlike oluşturur.

Çoğu insan, işlenmiş gıdaları yüksek miktarda tüketir, ayrıca yüksek kahve alımı ve yeterince su içmemesi nedeniyle her zaman bir dereceye kadar susuz kalmaktadır. Su gereksinimlerinizi değerlendirirken bunu aklınızda bulundurun. Gençler ve yaşlılar özellikle dehidrasyona duyarlıdır.

Daha fazla su içmeye başladığınızda, sabırlı olun ve yavaş yavaş artırın! Yıllar süren kronik dehidrasyon, sadece birkaç bardak su içilerek hemen geri döndürülemez. Vücudunuzu ani ve büyük miktarlarda suyla doldurmayın. Aksine, faydalardan yararlanmak için su alımınızı kademeli olarak artırın.

Su Zehirlenmesi

Suyu “aşırı doz” almak mümkündür. Su zehirlenmesi, vücuttaki elektrolitler o kadar seyreltildiği zaman, hücre içindeki ve dışındaki su dengesini korumada zorluk çekecek şekilde oluşur. Bunun anlamı, çok fazla su içmenin (yeterli miktarda elektrolit olmasa da) hücrelerinizin patlamasına neden olabileceğidir. Uzun süre yoğun egzersiz yapmayı planlıyorsanız, elektrolitlerinizi dengede tutmak için spor içeceklerini normal suyla değiştirdiğinizden emin olun. Bir bardak (tipik şekerli) spor içeceğine üç bardak su, maraton gibi çok uzun süreli egzersiz sırasında elektrolitler için spor içeceklerine güveniyorsanız, sorun yok.

Gatorade ve diğer şekerli elektrolit içecekleri ayrıca diş çürümesini artırabilen asetik asit içerir. Çok fazla egzersiz yapmadığınız sürece elektrolit içecekler içmek için gerçek bir sebep yoktur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon veya alt bacaklarda şişlik (ödem) olan kişilerin fazla sudan kaçınmaları gerekir. Böbrek problemi öykünüz varsa, özellikle nakil geçirdiyseniz, sıvı alımınızı arttırmadan önce doktorunuza danışın. NB böbrek taşlarına, yeterince su içilmemesi neden olabilir. Bu nedenle sık sık su içmiyorsanız, böbrek taşı riskiniz artar.

Mide asidini sulandırdığı ve sindirim sorunlarına neden olabileceği için yemek yerken çok fazla su içmemelisiniz. Yemekler arasında su olması en güvenlisidir, doğru olan; yemekten 1 saat önce veya iki saat sonra bir bardak su içmek.

Tek kullanımlık plastik su şişelerini tekrar kullanmayın. Bu şişeler, çoklu kullanımlardan sonra kimyasalları suya bırakır. Plastiklerde vücudumuzdaki östrojeni taklit eden ve birçok sağlık sorununa neden olan ve katkıda bulunan kimyasallar vardır. Aynı zamanda, şişe uygun şekilde temizlenmezse, ağızdaki bakterileri barındırabilir. Bu tür şişeler güneş ışığında bozulmakta ve kimyasalları suya daha da hızlı biçimde dökmektedir.

Plastik su şişelerini asla yukarıdaki nedenlerle güneşe maruz kalan bir araçta saklamayın. Etrafında her zaman su olmasını istiyorsanız, kaliteli bir su şişesi kullanın.

Akşam geç saatlerde su alımınızı artırmak, gecenin ortasında tuvalete gitmek için kalkmanıza neden olabilir. Bunu önlemek için yatmadan birkaç saat önce içme suyunu durdurun veya yatmadan önce tuvaleti ziyaret ettiğinizden emin olun!

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu