Anne-Çocuk

Çocuklara Sebze Sevdirmenin İpuçları

Çocuklara Sebze Sevdirmenin İpuçları Nelerdir? sorusu bir çok ebeveynin sorup araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda çocuklara sebzeyi sevdirmenin yollarını ve ipuçlarını sizler için ele aldık. İşte konuyla ilgili tüm detaylar yazımızda..

Çocuklara Sebze Sevdirmenin İpuçları Nelerdir?  Çocuk beslenmesi doğru alışkanlık kazandırma açısından önemli bir konudur. Televizyon, reklamlar devamlı kalorisi ve yağı yüksek yiyeceklerin iyi olduğunu empoze ettikleri için doğru beslenme oluşturmak tam bir işkence haline gelebilir. Ancak aileler bu noktada ayrıca bir hassasiyet göstererek sebzelerin daha sevimli görünmesini sağlayabilir ve uzun vadede artı elde edilebilir. Peki çocuklara sebze nasıl sevdirilir? İşte merak edilen sorunun cevabı yazımızda yer almaktadır.

Sebzelerin Faydalarını Açıklayın

Çocuğunuzla iletişime geçerek anlatmak istediğiniz şeyi ona anlayacağı şekilde söylemek daha sağlıklı bir zemin oluşmasını sağlar. Yani ona neden sebze sevmesi gerektiğini açıklayın ve onun da düşüncelerini dinleyin. Daha sonra da diğer yiyeceklerin zararlarından bahsedin.

Çocuklara Sebze Sevdirmenin İpuçları
Çocuklara Sebze Sevdirmenin İpuçları

Renkli Sebzelerden Alın

Çocukların sebzeleri sevmesi için renkli olan ürünler kullanın. Örneğin kırmızıbiberlerden salata hazırlayın. Havuç kullanın, kırmızılahana gibi salata malzemelerinden yararlanın. Ayrıca standart sebze yemeklerini tüketirken yanında sağlıklı başka lezzetli yiyecek kullanın. Yoğurt gibi yiyeceklerin de içine nane gibi baharatlar katın. Bu renkleri daha gösterişli hale getirmek isterseniz büyük tabaklar kullanarak sebzelerden resim oluşturabilirsiniz.

Sevdiği Sağlıklı Yiyeceklerle Yemesini Sağlayın

Sebze yemeyi istemeyen çocuklara köfte gibi lezzetli yiyecekler yanında bunu tüketmeleri için yer açın.  Bu şekilde iştahı açıkken diğer sebzeleri de tüketmek isteyecektir. Ayrıca tadını bilmediği halde hemen bir sebzeyi yemekten vazgeçiyorsa bu durumda önce tadına bakmasının gerektiğini ve ön yargılı olmaması gerektiğin söyleyin.

Yemek Yaparken Oyun Oynayın

Mutfakta çocuklara kim yemek hazırlıyorsa, baba, anne, bakıcı veya diğer kişiler sebze sevdirmek için yemek yaparken bunu oyun haline getirebilir. Bu şekilde zaten eğlenceli bir şey olduğunu düşünecektir ve çocuğa sebze alıştırmak da kolay bir hal alır. Yani onun eğlence dünyasına uygun biçimde oyunlar yaratarak, belki hazırlamaya da yardım etmesini sağlayarak sevmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu