Yaşam

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi?

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi? Çiftler arasında zamanla yaşanan sorunlar sonrası çocuk için evlilik ettirilmeli mi sorusu alıp başını gidiyor. Boşanmaların günümüzde hız kazanması, yepyeni bir toplumsal sorunu ortaya çıkardı. Mutsuz bir ailede büyüyen çocuk mu, yoksa annesi ve babası ayrılmış bir çocuk mu daha sağlıklıdır? Bizde bu konuyla ilgili merak edilen detayları ele aldık.

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi? Boşanma üzere olan ve çocuğu olan ebeveynlerin en çok merak ettikleri ve üzerinde durdukları konu, bu süreçten çocuğum etkilenir mi? Çocuğum için bu evliliğe katlanmalı mıyım? Peki çocuklar anne ve babalarının boşanma sürecinden nasıl etkileniyor?

Evlilikte Yaşanan Sorunlar Çocuğu Nasıl Etkiliyor

Karı koca arasında yaşanan anlaşmazlık sonunda işin sonu boşanmaya gidiyor. Peki bu durumdan çocuklar nasıl etkileniyor? Uzmanlara göre çocukların bu süreçte etkilenmelerini belirleyen temel husus çocuğun yaşıdır. İlk bebeklik dönemlerinde çocuk anne ve babasının ayrı olduğunun bilincinde değildir. Temel ihtiyaçlarını karşılayan kişi anne olduğundan dolayı babanın yokluğunu fark etmeyecektir. 3 yaşına kadar çocuk babayı düzenli aralıklarla görüyorsa, bu süreçten olumsuz etkilenmeme ihtimali yüksektir.

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi
Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi

Okul Çağındaki Çocuklar Boşanmadan Nasıl Etkilenir

Boşanmadan en çok etkilenen yaş grubu okul çağındaki çocuklardır diyebiliriz. Bu dönemlerde çocukların korkusu anne veya babasını istediği zaman görememe ve diğer çocukların baskısıdır. Bundan dolayı bu süreçte anne ve babanın tutumu son derece önemlidir. Aileler bu süreçte boşanmak doğru mu diye düşünebilir. Bu süreçte şunu doğru değerlendirmek gerekir. Çocuğum mutsuz bir ailede mi büyüyor? Çocuğum, eşimle olan sürekli tartışmalarımızdan nasıl etkileniyor? Eğer boşanırsak çocuğum daha mutlu anne ve babayla mı yaşar? Bu değerlendirmeler aslında endişelerinizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü mutsuz bir ailede büyüyen çocuktansa, anne ve babası ayrı fakat her ikisiyle de düzenli olarak görüşen, mutlu bir ailede büyüyen çocuk daha sağlıklı olacaktır. Çiftlerin unutmamaları gereken bir şey vardır. Ayrılsalar dahi çocuk anne ve babasını görmekten esirgenmemelidir. Anne babayı, babada anneyi düşman gibi göstermemelidir. Mutlu çocuk mutlu bir ailede büyüyen çocuktur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu