Eğitim & Kurs

Başarılı Oyunculukta 3 Ana Kural

Oyunculuk, keyifli ve emek isteyen bir iştir. Bu nedenle oyuncu olmak isteyen kişilerin sektöre girmeden önce görsel sanatlara karşı ilgilerinin olması ve kendi yeteneklerinin farkında olması büyük önem taşır. Farkında olunmayan hiçbir yetenek geliştirilemeyeceğinden dolayı oyunculuk alanında nelere yetenekli olduklarının bilincinde olan kişiler oyunculukta daha başarılı olurlar. Diğer taraftan oyuncularda yaş ve kilo gibi unsurların önemli olmaması yapılan işin manevi yönünü ön plana çıkartır. Bu nedenle oyuncuların kameralar önünde canlandırdıkları karaktere bürünmeleri ve maksimum performans sergilemeleri gerekir. Ayrıca sektörde deneyimli kişilerin kariyerlerini incelemek de oyunculuk alanında önemli unsurlar arasında yer alır.

Gerçekçi Olmak

Oyunculuğun bütün alanlarında karakterlerin bütün yönleri ile irdelenmeleri gerekir. Gerekli araştırmaların yapılmasının ardından karakterin kişisel ve fiziksel yönlerine uygun bir oyunculuk ortaya konmalıdır. Aynı zamanda karakteri canlandıran oyuncunun mimik ve jestlerinin gerçekçi ve doğal bir şekilde olması gerekir.

Oyunculukta Empati Yapmak

Oyunculukta istenilen başarıyı elde edebilmek için en önemli hususlardan biri de empati duygusunun ön plana çıkarılmasıdır. Örneğin, maddi sıkıntılar nedeni ile bunalıma giren ve bu nedenle intihar etmeye kalkışan bir kişinin yaşadığı sıkıntıları canlandırmak isteyen bir oyuncunun empati yapması, canlandırdığı karakteri başarıyla canlandırmasında büyük katkı sağlar. Diğer yandan karakterin gözünden yaşadıklarını göz önüne almak empati yapmada kolaylık sağlayan bir faktördür.

Oyunculukta Sahne Performansı

Oyuncuların sahnelerde rollerini yaparken göz yaşartıcı türünde bazı malzemeler kullandığı bilinir. Sahne performansında herhangi bir malzeme kullanmadan doğal rol yapmak ve karakterin diksiyonunu sahneye yansıtmak en önemli unsurlar arasında gösterilir. Bu sayede sahnede izleyici tarafından beğenilen oyuncuların başarılı oyunlar sergilemeleri ve elde ettikleri bu başarıyı giderek artırmaları da mümkün hale gelir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu