Yaşam

Akupunkturun 7 Faydası

Binlerce yıl önce Çin’de ortaya çıkan akupunkturun, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan birçok sayıda yeni araştırma ile bulantı tedavisinden, kronik ağrılara kadar çok sayıda faydası olduğu bulunmuştur. Akupunkturun faydalarını ve hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz…

Akupunktur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle kronik ağrılar ve yukarıda sıralanan yararlar için hâlihazırda yapılan çalışmalar hem iğne yerleştirilmesinden hem de bu iğnelerin stratejik yerleştirilmesinden sağlığa faydalar göstermektedir.

Ağrı kontrolünün etkisini gösteren bazı çalışmalar olmasına rağmen, stratejik akupunkturun aksine rastgele bir iğne tedavisi alan kişiler için aynı olsa da, stratejik akupunkturu alan hastalar kalıcı bir rahatlama göstermektedir. Vücudun sisteminin de iğnenin kendisi tarafından uyarıldığını ve vücudun iyileşme sürecine başlamasını ve ağrıyı önleyen endorfin salgılamasını öneren teoriler de vardır.

Ağrı, beyinden vücuda veya bedenden beyne ileriye doğru bir şeylerin yanlış olduğunu söyleyen, karşılıklı bir işarettir. Sık sık ağrının gerçek bir sebebi varken, çoğu zaman ağrının deneyimi disfonksiyonun asıl nedeninden daha fazla zayıflatıcı olabilir.

Sonunda, kronik ağrılı çoğu insan (ağrının durgun doğası ve / veya ağrının artması nedeniyle) ağrı kesici ilaçlara duyarsız hale gelir. Ağrı ilacı sadece vücuda zarar vermekle kalmaz, iltihabı arttırır, aynı zamanda uzun süreli kullanımla birlikte artan başka yan etkileri de vardır.

Akupunktur, ağrı çeken ve böylece yüksek düzeyde ağrı ve travma yaşayan kronik ağrı hastalarına umut verici bir çözümdür.

Yeni ana akıl beden bilinci terapileri de dahil olmak üzere birçok doğal terapide olduğu gibi hastanın tedaviyi nasıl algıladığı faydaları etkileyebilir. Bu yüzden odaklanmış nefes alma, biyo-geri bildirim ve diğer alternatif tedaviler şimdi ana tıpta uygulanmaktadır.

Akupunkturun sinir sistemi tedavisinde mi işe yaradığı ya da beyni daha az ağrı hissetmesi için mi eğittiği pek bilinmiyor, her iki şekilde de, uzun vadeli faydalar ve düşük yan etki riski, uygulanabilir bir tedavi seçeneğidir.

Akupunkturun 7 Faydası

Baş Ağrısı Ve Migrenin Azaltılması Yardımcı Olur

2009 yılında, Münih Üniversitesi Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, 2.137 akupunktur hastası içeren 11’den fazla çalışmayı inceledikten sonra, akupunkturun “sık görülen kronik gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda değerli bir farmakolojik olmayan araç olabileceği” sonucuna varmışlardır.

Bu derleme, akupunktur seanslarının “sham” (plasebo tipi akupunktur) seansları ile migren  baş ağrısı  ağrısının hafifletilmesi için hiç tedavi almayan etkilerini karşılaştıran çok sayıda klinik denemeye baktı. Özellikle, rastgele yerleştirilmiş iğneleri olan grup ve stratejik olarak iğneleri bulunan grup, baş ağrısı semptomlarında bir azalma yaşamıştır. Kontrol grubu herhangi bir değişiklik yaşamadı.

Ancak, takip anketinde, gerçek akupunktur tedavisi alan grup, hem baş ağrısı günlerinde hem de baş ağrısı ağrı yoğunluğunda bir azalma göstermeye devam etti.

Sırt, Boyun, Diz Veya Artrit Ağrısı Dahil Olmak Üzere Kronik Ağrıyı Azaltır

Berlin Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan 2006 yılında yapılan bir çalışmada akupunktur tedavisinden ziyade kronik bel ağrısını iyileştirmede daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kronik bel ağrısı olan hastalarda, akupunktur alan hasta grupları arasında sekiz haftadan fazla tedavi görmeyenlere göre bildirilen ağrıda anlamlı bir fark vardı.

Daha da etkileyici, akupunkturun dört kronik ağrı durumu için etkilerini belirlemeye yönelik Memorial Sloan-Kettering Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Anabilim Dalı tarafından yapılan 2012 yılı çalışması: Sırt, boyun ağrısı, artrit, kronik baş ağrısı ve omuz ağrısını azalttığını bulmuştur.

Araştırmacılar, 17.000’den fazla hastayı içeren klinik çalışmaları gözden geçirdi ve sonuçlar, akupunktur alan hastaların, bel ve boyun kas ağrıları, osteoartrit ve kronik baş ağrıları için plasebo kontrol grubundaki hastalardan daha az ağrıya sahip olduğunu gösterdi. Sonuç, akupunkturun kronik ağrının tedavisi için etkili olduğu ve “sadece bir plasebo etkisinden öte, bu nedenle doktorlar için makul bir tavsiye seçeneği” olduğu sonucuna varıldı.

Uykusuzluğun Tedavi Edilmesine Yardımcı Olur

Pekin Tıp Üniversitesi, 2009 yılında, akupunkturun uykusuzluk semptomlarını azaltmada, tedaviye kıyasla yararlı bir etkisi olduğunu gösteren büyük bir meta-analiz yaptı. Analiz, uykuya yardımcı olmak için ilaç veya bitkisel tedavi alan hastalarda, akupunktur tedavisinin eklenmesinin, sadece ilaçları veya bitkileri tek başına almaktan daha iyi etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur.

Diğer bir yararı, birçok uyku ilacının aksine, akupunktur seanslarının hiçbir şekilde olumsuz yan etkisinin olmamasıydı.

Kanser ve Kemoterapiden Kurtarmayı Hızlandırır

Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, çeşitli araştırmalar, akupunkturun, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kanser tedavilerinin ardından iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Örneğin bir randomize deneme, akupunktur tedavisinin, bağışıklık sistemini, trombosit sayısını arttırdığını ve radyasyon tedavisi veya kemoterapi sonrasında sağlıklı hücrelerde akupunktur almadığı zamana kıyasla azalmayı önlediğini buldu.

Araştırmacılar, her iki akupunktur tedavi grubundaki hastaların da tedavilerden daha az ağrı yaşadıklarını, yaşam kalitesindeki iyileşmeleri ve bulantı gibi kemoterapinin çeşitli olumsuz yan etkilerinde bir düşüş yaşadıklarını bildirdi.

Bilişsel Düşüşü Önlemeye Yardımcı Olur

Bazı erken araştırmalar, akupunkturun Parkinson üzerine etkinliği hakkında yeni bilgiler göstermiştir. Çalışmalar, özellikle Parkinson hastalığından etkilenen beynin bölgelerinde (putamenler ve talamus gibi) sinirsel bir tepki oluşturduğundan yaşa bağlı bilişsel gerileme semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı tarafından yapılan 2002 yılında yapılan bir çalışmada, 20 Parkinson hastasının 16 seans boyunca akupunktur ile tedavi edilmesinden sonra, hastaların% 85’inde titreme, yürüme, el yazısı, yavaşlık gibi bireysel semptomların subjektif iyileşme bildirildi. Ağrı, uyku, depresyon ve kaygı gibi yan etkileri de yoktu.

Gebelik ve Doğum Sonrası Sağlığı Destekler

Günümüzde pek çok doktor stresi azaltmak, hormonları dengelemek, hamilelik, anksiyete ve acısını hafifletmek için bir tedavi olarak akupunktur önermektedir.

Hamilelik sırasında sık görülen semptomların çoğu için güvenli bir tedavi olarak kabul edilir (vücudun fiziksel ve duygusal zorluğunu hafifletmek için) ve aynı zamanda, annenin yaşayabileceği her türlü ruh hali, depresyon, zihinsel veya fiziksel semptomlara yardımcı olmak için etkilidir. Bebeğin vücuda doğum için hazırlanmasından hemen önce bile kullanılabilir.

NOT: Eğitimli bir akupunktur uzmanının hamilelik sırasında kaçınacağı birkaç akupunktur noktası vardır. Bu yüzden, her zaman akupunktur uzmanının en iyi bakım için uygun şekilde lisanslandığından emin olmanızı öneririz.

Polikistik Over Sendromunu Hafifletebilir

Araştırmalar, akupunkturun üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin hastalığı olan polisiklik over sendromu (PKOS) olanlara “yumurtalıklara kan akışını artırarak, yumurtalık hacmini ve yumurtalık kisti sayısını azaltarak, hiperglisemiyi ve insülini arttırarak” yararlı olabileceğini göstermektedir. Duyarlılık, kan şekeri ve insülin seviyelerinin düşürülmesi, kortizol seviyelerinin azaltılması ve kilo verme ve anoreksiye yardımcı olmak için kullanılabilir. Yalnız bu tedavinin gerçek etkinliğini bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Benzer şekilde, diğer araştırmalar elektroakupunktur müdahalesinin PKOS’lu çalışma katılımcılarına fiziksel egzersizden daha fazla veya müdahalesizden daha fazla fayda sağladığını bulmuştur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu