Sağlık

Ağız Kokusu Hastalık Habercisi Mi?

Ağız Kokusu Hastalık Habercisi Mi? Ağız kokuları sadece ağız ve diş sağlığını ilgilendirmeyen altında genel sağlığımız ile ilgili bir takım problemlerin olabileceği çok ciddi bir sağlık sorunudur.

Ağız Kokusu Hastalık Habercisi Mi? Ağız kokusu sorunu toplum genelinde sıkça rastlanan problemlerin başında gelmektedir. Kişilerin sosyal ilişkilerini etkiler dolayısıyla da ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunur. Ağız kokusu genel anlamda iki farklı karakteristikte kendini gösterir.

Ağız Kokusu Hastalık Habercisi Mi
Ağız Kokusu Hastalık Habercisi Mi

Fiziksel Ağız Kokuları

Baharatlı yiyeceklerin midede tam olarak sindirilememesi, dişlerin fırçalanmaması, alkol ve sigara kullanımı gibi nedenlerden ortaya çıkan ağız kokularıdır. Bu tür kokular ağız ve diş sağlığı haricinde başka bir sebebe bağlanamazlar. Düzenli olarak dişleri fırçalamak ve ağız spreyleri ile kişiler bu tür ağız kokularının önüne geçebilirler.

Patolojik Ağız Kokuları

Patolojik kaynaklı ağız kokuları genelde ağız içinde meydana gelen bir takım enfeksiyonlar sebebiyle oluşurlar. Bunlara örnek olarak diş ve diş eti enfeksiyonları, ağız içinde yaralar ve dilde sarılığa sebep olan enfeksiyonları gösterebiliriz. Ağız dışı sebeplerden ortaya çıkan ağız kokularına ise burun akıntıları, akciğer iltihaplanmaları, solunum yolu hastalıkları, ülser, böbrek yetmezliği, karaciğer kanserleri ve lösemi gibi hastalıklar sebep olabilmektedir. Ağız Kokularından Nasıl Kurtulabiliriz? Ağız kokularından kurtulmak için her gün en az iki sefer dişlerimizi fırçalamalı, düzenli olarak diş doktorumuza gidip diş plaklarımızı temizletmeli ayrıca alkol ve sigaradan uzak durarak baharatlı yiyecekleri daha az tüketmeliyiz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu