DiyetSağlıkYaşam

Temel Beslenme Kuralları

Yaşadığımız çağda, sağlıklı olmak ve kalmak için eşi görülmemiş bir odaklanma var. Gittikçe daha fazla araştırma zindelik ve beslenmenin genel sağlığımız üzerindeki etkisine işaret ettiğinden, bulguların göz ardı edilmesi zorlaşmaktadır. Kuşkusuz yediğimiz yemeğin ve yaptığımız fiziksel aktivitenin kilomuzu ve vücudumuzun genel sağlığını ömrünü önemli ölçüde etkilediğine şüphe yoktur.

Beslenme, vücudun beslenme ihtiyaçları ile ilişkili olarak kabul edilen gıda alımı olarak tanımlanır.

İyi beslenme; düzenli fiziksel aktivite ile birlikte yeterli, iyi dengelenmiş bir diyet sağlığın temel taşıdır.

Zayıf beslenme; bağışıklığın azalmasına, hastalığa yatkınlığın artmasına, fiziksel ve zihinsel gelişimin azalmasına ve verimliliğin azalmasına yol açabilir.

Bir organizmanın diyeti ne yediğidir, bu da büyük ölçüde yiyeceklerin mevcudiyeti, işlenmesi ve lezzetliliği ile belirlenir. Sağlıklı bir diyet, besinleri oksidasyondan, ısıdan veya liçten koruyan ve gıda kaynaklı hastalık riskini azaltan yiyecek ve saklama yöntemlerinin hazırlanmasını içerir.

Diyet ve beslenme, vücudun büyümesi ve bakımı için gıda alımı ve beslenmesini ifade eder. Diyetisyenler veya beslenme uzmanları bir diyeti, tüm besin maddelerinin uygun kısımlarını içeren dengeli bir yemek olarak görürler.

İyi bir diyet bir insanın sağlığını korumasına yardımcı olur.

Zindelik, insan vücudunun genel refahıdır.

Diyet ve beslenme bu nedenle zindeliğin önemli bir parçasıdır.

Zindelik ve Beslenme Eşittir İyi Sağlık

Vücudumuzu tutarlı bir egzersiz programı ile aktif tuttuğumuzda, vücudumuzun yiyecekleri metabolize etme ve kilonuzu düşük tutma yeteneğine katıyoruz. Ayrıca, uygunluk, güçlü ve esnek kaslar ve güçlü bir kardiyovasküler sistem anlamına gelir. Egzersiz ayrıca kan basıncını düşürür ve stres seviyesini azaltır.

Zindelik, beslenmeye ve bunların önemini görmezden gelmenin sonuçlarına baktığınızda, sağlığımızdaki rolünün ne kadar büyük olduğunu görmek zor değildir. Öncelikle ve en önemlisi, diyetin bizi güçlü bir şekilde nasıl etkileyebileceğini anlamak önemlidir. Doğal, bütün yiyecekler, taze sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve yağsız proteinler gibi vücudumuza etkili bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu vitaminleri verir. Doğru yediğimizde enerjimiz olur ve enerjimiz olduğunda yağ yakarız. Düzgün yemek, sağlıklı bir kiloyu korumamıza ve aşırı stresi kalbimizden uzak tutmamıza izin verir; ayrıca kan basıncı ve kolesterol seviyelerimizi sağlıklı bir aralıkta tutmamızı sağlar. En önemlisi, iyi beslenme vücudumuzu kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla mücadele eden antioksidanlarla dolu tutar.

Düzenli egzersiz, sağlık ve fitness konularını ele almak için gerekli şartlardan biridir. Kalp kaslarını geliştiren ve güçlendiren egzersiz türleri şiddetle tavsiye edilir.

Engelliler için konuşmak gerekirse sandalyede uzun saatler geçiyorsanız, huzursuzluğa yol açabileceğini ve çok rahatsız olabileceğini biliyorsunuz, bu da engelli herkes için geçerlidir. Bedeni tekerlekli sandalyenizde mümkün olduğunca hareket ettirmek günlük spor programınızın düzenli bir parçası olmalıdır. Ne engeliniz olursa olsun, bu bir öncelik olmalıdır. Düzenli tekerlekli sandalye egzersizi yapmak gücünüzü, esnekliğinizi, hareketliliğinizi artırmanıza, kalbinizi ve ciğerlerinizi güçlendirmenize ve kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut hareketini koruyun

Aşırı yağ ve kalori almayın

Zihni keskin ve sağlam tutmak için zihinsel stimülasyon ve egzersiz dahil edilebilir.

Büyümek, genişlemek, öğrenmek, keşfetmek, deşifre etmek ve deneyimlemek için zihninize meydan okuyun.

Meditasyon stresi, kalp atış hızını ve kan basıncını azaltabilir.

Araştırmacılar, 50 yaş ve üstü insanlar için koşucu kulübünün 370 üyesini ve koşu kulübüne dahil olmayan 249 topluluk üyesini çalıştı. 13 yıllık çalışmanın başlangıcında 50-72 yaş arasındaydılar. Koşucular beklenen düşük ölüm oranlarına sahipti ve etkileyici olan osteoartrit gibi çok daha az sakatlık vardı.

Temel Beslenme Kuralları

Şeker Tam Bir Felakettir

İşlenmemiş Gıda En Sağlıklısıdır

Herkes İçin Mükemmel Diyet Yoktur

Rafine Karbonhidratlar Sizin İçin Kötüdür

Sebze Yemek Sağlığınızı Artıracak

D Vitamini Eksikliğinden Kaçınmak Çok Önemlidir

Takviye Gıdaları Gerçek Gıdaların Asla Yerini Alamaz

Diyetler Çalışmıyorsa, Yaşam Tarzı Değişimi Gerekiyor

Omega-3 Yağlar Çok Önemlidir Ve Çoğu İnsan Yeteri Kadar Almaz

Yapay Trans Yağlar Çok Sağlıksızdır ve Kaçınılması Gerekir

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu