Yaşam

Laktoz İntoleransı Doğal Tedavi Yolları

Sütteki laktozun sindiriminin zorlaşması vücutta çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun sonucunda vücutta laktaz enzimi yetersizliğinden kaynaklanan sağlık sorunları, laktoz intoleransı olarak tanımlanmaktadır. Laktoz intoleransının görüldüğü durumlarda enzim yetersizliğinden sindirilemeyen laktoz, kalın bağırsağa ilerler ve bunun sonucunda sindirim rahatsızlıkları görülür.

Laktoz nedir, hangi durumlarda laktoz intoleransı gelişir? Daha önce ayrıntılı olarak incelemiştik. Bu yazımızda ise laktoz intoleransını yönetme hakkında bilgileri paylaşacağız.

Laktoz İntoleransı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Laktoz intoleransı, süt ve süt ürünleri de dahil olmak üzere laktoz içeren yiyecek veya içecekleri tüketmenizin ardından, şişkinlik, ishal ve gaz gibi sindirim semptomlarına sahip olduğunuz bir durumdur.

Laktoz intoleransı belirtileri arasında şişkinlik, gaz, mide ağrıları, ishal ve bazen baş ağrıları gibi diğer konular bulunur. Laktoz tükettikten sonra genellikle yaklaşık 30 dakika ila iki saat içinde başlarlar.

Laktoz intoleransı; genetik, yaşlanma, sızdıran bağırsaklara katkıda bulunan bir beslenme alışkanlığı, hastalıklar ve stres gibi faktörlerden kaynaklanır.

Laktoz intoleransı tedavisi tipik olarak süt ürünlerinden kaçınmak ve altta yatan nedenlere değinmek için bir eliminasyon diyetinin izlenmesini içerir. Etiketleri dikkatlice okumak ve her tür süt, laktoz, peynir altı suyu, lor, süt yan ürünleri, kuru süt katıları ve yağsız kuru süt tozlarına dikkat etmek önemlidir.

Ham süt faydalıdır çünkü pastörizasyon işlemi A, C, E ve B vitaminleri ve ayrıca demir, çinko ve tabii ki kalsiyum gibi mineralleri içeren temel besinleri önemli ölçüde azaltır. Vücudumuzun süt ürünlerini sindirmesine yardımcı olan doğal enzimler, protein ve immünoglobülin zarar gördüğünde imha edilir.

Aşağıda laktoz intoleransını yönetmeye yardımcı olmak için atılacak ilave adımlar bulunmaktadır:

Laktoz İntoleransını Doğal Yollarla Azaltma ve Yönetme

Organik Fermente Süt Kullanın

Fermente süt, süt ürünlerindeki laktoz, yağlar ve proteinin sindirilebilirliğini arttırır, ancak diğer gıdaların sağlıklı sindirimini teşvik etmeye yardımcı olur.

Örneğin; Kefir ve yoğurt tüketilebilir. Probiyotik yiyecekler vitaminler, mineraller ve esansiyel amino asitler bakımından zengindir. Kefir, yüksek seviyede tiamin, B12, folat ve en önemlisi kemik yapıcı K vitamini içerir.

K2 Vitamini, özellikle laktoz intoleransı diyetindeki insanlar için gerekli olan güçlü kemikler yaratarak kalsiyumun metabolize edilmesine yardımcı olur. Organik fermente süt aynı zamanda magnezyum seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Magnezyum eksikliği, çölyak ve Crohn hastalığı ve IBS gibi laktoz intoleransı gibi sindirim sistemi bozuklukları olan kişilerde yaygındır.

Semptomları azaltmak ve vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için tüm süt ürünlerini bir süre tüketmemeyi seçebilirsiniz, ancak ideal olarak, fermente süt ürünleri ile başlayabilirsiniz; bu, sindirim sisteminin sağlığını geri kazanmaya yardımcı olabilen enzimlere sahiptir ve sindirimde yardımcı olacaktır.

Keçi Sütünü Deneyin

Birçok insan için keçi sütü, inek sütünden daha kolay sindirilebilir. Keçi sütü yağ asitlerinde yüksektir ve vücutta daha kolay emilir ve asimile edilir. Keçi sütündeki asıl yağ parçacıkları daha küçüktür ve düşük konsantrasyonlarda laktoz içerir.

Keçi sütü ürünlerini sindirmek, inek sütü ürünlerinden daha kısa sürer. Yine de keçi sütü kalsiyum, fosfor, iyot, potasyum, biyotin ve pantotenik asit bakımından daha zengindir. Ek olarak, kazein seviyeleri azalır ve kazein duyarlılığı olanlara dost olur.

Laktaz İçeren Sindirim Enzimlerini Alın

Laktaz, laktoz intoleransından muzdarip olan bireyler için sindirim sisteminde eksik olan enzimdir. Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, sindirim enzimi takviyesi, yağların, karbonhidratların ve proteinlerin parçalanmasına yardımcı olarak verimli sindirim fonksiyonuna yardımcı olabilir.

Özel olarak formüle edilmiş sindirim takviyeleri almak, laktoz intoleransı dahil olmak üzere sindirim malabsorpsiyon bozukluklarında güvenli bir tedavi sağlar.

Yiyeceklerin tamamen sindirilmesini sağlamak için her yemeğin başında bir sindirim enzimi alın. Bu aynı zamanda proteinler, yağlar ve karbonhidratlar dahil olmak üzere kısmen sindirilmiş yiyeceklerin bağırsaklara girme ihtimalini azaltmaya yardımcı olur.

Probiyotiklerle Takviye Edin

Probiyotikler ile takviye, laktoz intoleransı diyetinin önemli bir parçasıdır. Yoğurt, kefir, fermente sebzeler ve takviyelerdeki canlı veya aktif kültürler, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur. Bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri arttırmak, daha fazla laktaz üretimini teşvik etmeye ya da en azından sindirime yardımcı olabilir.

Diyetinize probiyotik takviyeleri ve probiyotik bakımından zengin yiyecekler ekleyerek, bağırsaktaki dengeyi değiştirerek daha fazla besin emilimine yol açabilirsiniz. Journal of Applied Microbiology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, laktoz intoleransını yoğurt ve probiyotiklerle yönetmek mümkündür.

Bununla birlikte, probiyotik takviyeleri genel sağlık için sadece bağırsak sağlığından çok daha fazlasını yapabilir. Aslında, Science Daily’de İrlanda’daki College Cork Üniversitesi’nden Dr. Collin Hill’in öncülüğünde yayınlanan bir araştırmaya göre, gelecekte antibiyotiklere güvenmeden hastalığın kontrolüne yardımcı olmak için probiyotikler kullanılabilir.

Probiyotikler ve ısıya dayanıklı toprak bazlı organizmalardan elde edilen prebiyotikler içeren bir takviye olması önemlidir.

Kalsiyum Zengini Gıdalar Tüketin

Kalsiyum osteoporozla mücadelede genellikle güçlü bir mineral olarak kabul edilirken, sağlığımız için sadece kemiklerimizden çok daha önemlidir. Aslında,  kalsiyum bakımından zengin gıdalar kalp sağlığını artırmaya ve vücut ağırlığını yönetmeye yardımcı olur. Herkesin laktoz intoleransı diyetine dahil etmesi gereken kalsiyum bakımından zengin besinler arasında çiğ süt, yoğurt, kefir, pişmiş lahana, çiğ peynir, sardalya ve brokoli gibi koyu yeşiller bulunur.

K Vitamini Zengini Gıdalar Tüketin

Yukarıda bahsedildiği gibi, K vitamini kalsiyum emiliminde ve kemik sağlığında önemli bir rol oynar, ancak faydaları burada bitmez. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını desteklemeye ve insülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olur. Bu yağda çözünen vitamin karaciğerde depolanır ve uygun seviyeler antibiyotik kullanımı, bazı reçeteli kolesterol ilaçları ve IBS ve sızdıran bağırsaklar tarafından bozulabilir. Laktoz intoleransı olan birçok kişi de K vitamininden yoksundur, bu nedenle günlük yemek rutininizde yeterince aldığınızdan emin olmak önemlidir.

Laktoz intoleransı diyetinize eklemek için K vitamini bakımından zengin yiyecekler arasında yeşil yapraklı sebzeler, yeşil soğan, Brüksel lahanası, lahana, brokoli, salatalık ve kurutulmuş fesleğen bulunur. Ayrıca, fermente, organik süt ürünleri de bu temel vitamin ile zengindir.

Diyetinize Kemik Suyu Ekleyin

Bağırsakları onarmaya yardım etmenin bir diğer yolu kemik suyudur. Lezzetli kemik suyu, eklem sağlığını iyileştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve selüliti azaltarak vücudun gıda intoleranslarını, hassasiyetlerini ve hatta alerjilerini aşmasını sağlar.

Ot ile beslenen sığır eti kemiklerinin veya organik serbest gezen tavukların uzun süre pişirilmesi kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve diğer mineralleri dönüştürerek bunların emilmesini kolaylaştırır. Ek olarak, kemiklerde bulunan doğal kolajen ve jelatin, GI kanalını desteklemeye yardımcı olur. Her gün 200 ml tüketmeyi hedefleyin.

GAPS Diyetiyle Bağırsak Sağlığınıza Fayda Sağlayın

GAPS’nin diyet planı, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olarak Dr Campbell tarafından tasarlanmıştır, otoimmün hastalıklar, sağlıklı nörolojik fonksiyonu desteklemek ve sindirim bozuklukları en aza indirmek diyetin asıl amacıdır. Laktoz intoleransı semptomlarını aylarca veya yıllarca yaşadıysanız, bu beslenme planını takip ederek geçişinize hemen başlayabilirsiniz.

Tüketilen yiyecekler arasında çiğ mayalanmış süt ürünleri, vitamin ve mineral bakımından zengin meyve ve sebzeler, sağlıklı kuruyemişler, fasulye, yabani balık, ot ile beslenen sığır eti ve serbest gezen tavuk gibi yukarıda belirtilenlerin çoğu yer alır.

Diyetinize Süt Dışı, Probiyotik Zengini Gıdalar Ekleyin

Probiyotik açıdan zengin gıdalar, sindirim sisteminin genel sağlığını arttırır ve ortak sindirim rahatsızlık semptomlarını (zayıf besin emilimi dahil) hafifletebilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir, kilo kaybını destekleyebilir ve vücutta daha fazla B12 vitamini nedeniyle enerji artabilir.

Lahana turşusu ve diğer turşular besin bakımından zengin ve diğer besinleri sindirmeye yardımcı enzimlerle zenginleştirilmiş sebzelerden yapılmıştır. Kombucha gibi probiyotik içecekler, hindistancevizi kefirinin yanı sıra karaciğer detoksifikasyonuna yardımcı olan sağlıklı bakteri bakımından zengindir.

Hindistancevizi kefirinin süt sütlerinde kullanılan aynı kefir taneleri ile evde yapılması kolaydır ve organik fermente süt ürünlerinde bulunan sağlıklı bakteri bakımından zengindir.

Yemek Pişirmek İçin Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Hindistan cevizi yağı gezegendeki en şaşırtıcı yiyeceklerden biridir ve vücuttaki enerjiye kolayca dönüştürülür. Ayrıca, sindirimi artırmaya, yağ yakmaya, kötü bakteri ve mantarları öldürmeye ve vücuttaki candidayı düzenlemeye yardımcı olur. Hindistancevizi yağı, yüksek ısıda pişirme için kullanılabilir, kahve ve çaydaki süt yerine kullanılabilir ve pişirmesi kolaydır. Vücuttaki iltihapla savaşmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hatta kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Geleneksel süt alımını sınırlayan kişiler için hindistancevizi yağı diyetlerine dahil edilmelidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu