Sağlık

Kişniş Yağının Şaşırtıcı 10 Faydası

Kişniş yağı, kişniş tohumlarından elde edilen esansiyel bir yağdır. Kişniş bitkisi, hem lezzet veren tohumları hem de aromatik yaprakları için tüm dünyada kullanılmaktadır.

Kişniş bitkisi, esansiyel vitaminler, mineraller ve antioksidanlar dahil olmak üzere besinlerle doludur. A vitamini, K vitamini, potasyum, magnezyum, manganez ve polifenollerin mükemmel bir kaynağıdır.

Tarihsel olarak kişniş, tıbbi amaçlar için, yiyeceklerin tadını artırmak ve bir afrodizyak olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Kişnişin veya kişniş yağının güçlü, keskin ve uçucu özü, vücuttaki birçok farklı sistemin işleyişini geliştirmek için kullanılabilecek inanılmaz derecede sağlıklı ve çok yönlü bir yağdır. Kişniş yağı kullanmanın vücuda faydalarına bir göz atalım…

1. Sindirimi Geliştirir

Kişniş yağındaki sağlıklı yağlar gazı elimine eder, şişkinliği azaltır ve gaz oluşumunu engeller. Ek olarak, yağ daha kolay elimine edilmesi için sindirim kanalını hareket ettirmeye yardımcı olur.

Kişniş yağı da iştah açıcı olarak işlev görür, bu nedenle hareket eden sindirim sularını alır ve iştahı geliştirir.

Sindirim sağlığını iyileştirmek için iyi kalitede organik kişniş yağı kullanmaya özen gösterin.

2. Kilo Kaybını Destekler

Kişniş yağı lipolitiktir, yani vücuttaki yağların ve kolesterolün parçalanmasını teşvik eder.

Bu özelliği aşırı şişmanlıkla mücadele eden insanlar için iyi bir haber. Kişniş yağı doğal yağ yakma sürecini hızlandırabilir ve sağlıklı bir metabolizma hızının korunmasına yardımcı olabilir.

3. Kalp Sağlığını Geliştirir

Yukarıda belirtildiği gibi kişniş yağı, kolesterol ve yağın parçalanmasını teşvik eder. Çalışmalar önemli bir kolesterol düşürücü etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Avrupa Gıda ve Araştırma Teknolojisi Dergisi’nde yayınlanan 2008 yılında yapılan bir araştırma, kişniş tohumu yağının toplam kolesterol ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürürken, “iyi” HDL kolesterol seviyelerini artırdığını buldu.

Kişniş yağı da kalp krizi ve felç için önemli bir risk faktörü olan hipertansiyon veya yüksek kan basıncını tedavi ettiği gösterilmiştir.

Kişniş gibi kolesterolü düşüren fonksiyonel gıdalar kalp-damar hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Libidoyu Artırır

Kişniş yağı binlerce yıldır bir afrodizyak olarak kullanılmıştır. Eski Mısırlılar, aşk iksirlerine kişniş eklemiştir ve bugüne kadar birçok eski uygarlıkta güçlü bir libido arttırıcı madde olarak kaydedilmiştir.

Kadınlarda kişniş yağı, cinsel dürtünün artmasına yardımcı olabilir. Erkeklerde ayrıca soğukluğu tedavi edebilir ve erektil disfonksiyonun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

5. Enflamasyonla Mücadele

Kişniş yağı, kronik hastalıklarla ilişkili iltihabı azaltan ve önleyen anti-enflamatuar antioksidanlarla doludur.

Alerji, astım, artrit, Alzheimer, otoimmün hastalıklar, Crohn hastalığı, egzema, nörodejeneratif hastalıklar ve daha fazlası gibi birçok kronik hastalıklar enflamatuar durumlardır.

Kişniş iltihap ile mücadele ettiğinden, kronik iltihaplı kişilerin yaşadığı genel semptomları ve yukarıda belirtilenler gibi kronik hastalık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

6. Vücut Detoksifiye

Kişniş, ağır metaller gibi toksinlere bağlanan ve bunları vücuttan çeken fitokimyasallar içerir.

Araştırmalar kişnişin vücuttan kurşunu çıkarmada özellikle etkili olduğunu gösteriyor.

Kişniş, karaciğer sağlığını da arttırmaya yardımcı olur ve karaciğer, vücudun doğal detoksizatörü olduğundan, bu, detoksifikasyonun artmasına yardımcı olur.

Ek olarak, kişniş yağı, nörodejeneratif hastalıklar, kanser, böbrek ve pankreas disfonksiyonu gibi toksinlere maruz kalmasından kaynaklanan birçok kronik hastalığın önlenmesinde etkilidir.

7. Kas Spazmları Hafifletir

Kişnişin antispazmodik özellikleri vardır, yani kas spazmlarının şiddetini ve oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Kişniş bitkisinin yaprakları, sıkışık kasları serbest bırakmak ve kas gevşetmek için çok önemli bir mineral olan mükemmel bir magnezyum kaynağıdır.

Kişniş yağı, kas ağrısı ve krampları gidermek için topikal olarak uygulanabilir.

8. Bağışıklık Sağlığını Artırır

Kişniş yağı gibi esansiyel yağlar antifungal, antiviral, antimikrobiyal ve anti bakteriyel özellikler içerir, bu nedenle soğuk algınlığından ve gribe kadar her türlü rahatsızlığın üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar kişniş yağının etkili bir antifungal olduğunu ve sporcu ayağı veya kandida gibi her türlü mantar enfeksiyonunu tedavi edebileceğini göstermektedir.

Anti bakteriyel özellikleri nedeniyle her türlü patojenik bakteri ile savaşır ve gıda kaynaklı hastalıkları önler.

9. Ağrıyı Azaltır

Araştırmalar kişniş yağının analjezik olduğunu, bunun da ağrıyı azaltmada yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu kısmen, linalool adı verilen bir antioksidanın yüksek konsantrasyonundan dolayı olabilir.

Kişniş yağı, baş ağrısı, hemoroid, diş ağrısı veya kas kramplarından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için topikal olarak uygulanabilir ve adet ağrısı veya mide kramplarını hafifletmek için yutulabilir.

10. Kötü Vücut Kokusunu Ortadan Kaldırır

Kişniş yağı, hoş aroması, antifungal ve anti bakteriyel özellikleri nedeniyle koku giderici olarak kullanılabilir.

Ağzınızı, nefes tazelemek için kişniş yağı ile durulayabilirsiniz. Kişniş, ağzınızda dolaşan mantar ve bakterileri öldürür.

Ek olarak, kişniş yağı, kötü vücut kokusuna neden olabilecek bir bakteriyle savaşmak için koltuk altlarına uygulanarak doğal bir deodorant olarak kullanılabilir.

Dikkat!

Kişniş yağı sağlığı artırmak ve birçok farklı sağlık koşullarını tedavi etmek için topikal olarak veya dahili olarak kullanılabilir. En iyi sonuçlar ve daha iyi sağlık için organik kişniş yağını güvenilir bir kaynaktan aldığınızdan emin olun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu