Sağlık

Kerevizin Faydaları Nelerdir, Kereviz Ne İşe Yarar?

Yüzyıllardır halk hekimliğinde anti-hipertansif olarak kullanılan kereviz, birçok kardiyovasküler fayda sağladığını kanıtlamaya devam ediyor. Aslında, farmakolojik çalışmalar, kerevizin kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan ve aynı zamanda kalp hastalığını önleyen hem antioksidan hem de anti-enflamatuar etkinlikleri gösterdiğini kanıtlamıştır.

Kereviz ayrıca diyet lifi de içerir. Buna ek olarak, kerevizin yüksek su oranı ve elektrolit yüzdesi dehidrasyonu önleyebilir ve özel bileşenler sayesinde diüretik olarak hareket etmesine ve şişkinliği azaltmasına yardımcı olur. Antioksidan flavonoidler ve polifenol fitonutrientlerin içeren kerevizin diğer önemli faydaları, karaciğer, deri, göz ve bilişsel sağlığı geliştirmektir.

Kerevizin Faydaları

Mutlaka beslenme düzeninize eklemeniz gereken bir besin olan kerevizin faydaları şu şekildedir;

Kolestrolün Düşürülmesine Yardımcı Olur

Kereviz faydaları arasında  kalp sağlığını geliştirmek veya korumak için yararlı olan besinler sayılabilir. Bu besinler kolesterol düşürücü etki içerir. Kereviz, aynı zamanda lipit düşürücü etkiye sahip olduğu bildirilen 3-n-bütilftalid (BuPh) adı verilen eşsiz bir bileşik içerir. Singapur Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı tarafından yapılan bir çalışmada, farelere sekiz hafta boyunca yüksek yağlı bir diyet verildiğinde, kereviz ekstresi verilen farelerin kanında kanında almayanlara oranla göre anlamlı derecede daha düşük lipit seviyeleri görülmüştür.

İnflamasyonu düşürür

Kereviz, anti-enflamatuarlar, özellikle flavonoid ve polifenol antioksidanlar olarak hareket ettiği bilinen antioksidanlar ve polisakkaritler içerir. Bunlar genel olarak, yaşlanma nedeniyle iltihaplanmaya yol açabilecek serbest radikal hasarı (ya da oksidatif stres) ile savaşırlar. Enflamasyon genellikle kanser, kalp hastalığı, artrit ve daha bir çok kronik hastalıklara neden olmaktadır.

Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Kereviz tohumu ekstreleri, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olan anti-hipertansif özelliklere sahiptir. Bu da endüstriyel ülkelerde en sık görülen ölüm nedeni olan koroner kalp hastalığı için önemli risk faktörlerinden biridir. Kereviz tohumlarının faydaları arasında kronik yüksek kan basıncı seviyelerini kontrol etmek vardır.

Ülserin İyileşmesine Yardımcı Olur

Kereviz, ağrılı ülser oluşumunu önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Journal of Pharmaceutical Biology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kerevizlerin sindirim kanalının astarını ülserlerden korumak için yararlı olan özel bir etanol özü içerdiği bulunmuştur. Kereviz özü, küçük deliklerin ve açıklıkların oluşmasını önlemek için mide astarında ihtiyaç duyulan tükenmiş mide mukus seviyelerini önemli ölçüde yenileyebilme özelliğine sahiptir.

Karaciğer sağlığını korur

Kerevizin yüksek kolesterolü düşürücü etkisi nedeniyle kara ciğer sağlığını koruduğu da bilinmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kereviz kalori açısından son derece düşüktür yaşamsal besinleri sağlama ve lipit (yağ) metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olmasından dolayı kilo vermenize faydalı olacak değerli bir yiyecek olabilir. Kerevizin en önemli özelliklerinden biri, çok besinli olması, yani vitamin C, B vitaminleri ve potasyum gibi antioksidanlar, elektrolitler, vitaminler ve mineraller sağlamasıdır.

Sindirim Arttırır ve Şişkinliği Azaltır

Kereviz tohumu, idrar söktürücü etkisi olan ve vücudun detoksuna yardımcı olan NBP olarak bilinen kokusuz ve yağlı bir bileşik içerir. Kereviz sindirime yararları kısmen diüretik etkisi nedeniyledir. Bu aynı zamanda, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan kereviz tohumlarının olası anti-hipertansif mekanizmalarından biri olabilir. Bağırsaklarda dolaşımı iyileştirdiği için, şişkinlik ve su tutulmasından kurtarmaya yardımcı olarak sindirimi iyileştirmek için de yararlıdır.

Enfeksiyonla Savaşan Anti-Mikrobiyal Özellikleri İçerir

Kereviz tohumu aslında yüzyıllardır antibakteriyel etkileri bilindiğinden bir bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Kereviz ürik asitleri azaltmaya ve idrar üretimini uyarmaya yardımcı olduğu için sindirim sistemi ve üreme organlarındaki bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede faydalıdır. Aynı şekilde üriner sistem enfeksiyonları (UTI’ler) ile savaşa kereviz, bu ÜSE’lerin yanı sıra mesane bozuklukları, böbrek sorunları ve hatta üreme organları üzerindeki kistleri önlemeye yardımcı olabilir.

Kanserden Korunmaya Yardımcı Olabilir

Aynı bitki ailesinde bulunan ve hepsi poliasetilen denilen kemo koruyucu bileşikler içeren, havuç, kereviz, rezene, maydanoz ve parsnips gibi kanser koruyucu sebzelerdir. İlk çalışmalar, poliasetilenlerin toksisiteyi azaltmaya ve özellikle meme kanseri, bağırsak kanseri ve lösemi olmak üzere kanser oluşumuna karşı savaşmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu