Sağlık

İshal Nedenleri Nelerdir, Hangi Durumlarda İshal Oluşur?

İshal, sık görülen bir gastrointestinal rahatsızlık veya enfeksiyon türüdür. Anormal derecede sulu dışkı ve mide ağrıları şeklinde bağırsakların sık ve aşırı boşalmasına neden olur. Siz veya çocuklarınız yakın zamanda ishal geliştirmişse, sormak istediğiniz ilk soru “ishali hızlı bir şekilde nasıl durdurabileceğinizdir?”

Yukarıda açıklanan semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, akut bir ishal vakasından etkilenebilirsiniz. Akut diyare geçici olarak bir iki hafta sürer veya birkaç haftadan daha uzun süre devam eden kronik ishal olabilir. İshalin 24 saat içinde üç veya daha fazla kez çok gevşek veya sulu dışkıya sahip olduğu durumdur.

Akut diyare vücudunuzdaki geçici bir enfeksiyon veya virüse karşı en iyi savunma mekanizmalarından biri olabilir. Her ne kadar rahatsız edici ve rahatsız edici olsalar da, kısa süreli ishal belirtileri, zararlı maddeleri daha da fazla sorun veya komplikasyonya neden olma şansı olmadan önce hızlı bir şekilde GI kanalınızdan atmanıza yardımcı olur.

Öte yandan kronik ishal belirtileri biraz farklıdır. Diğer diyet ve yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak gelip gitme eğilimindedirler. Bu, bağışıklık sisteminizin durumunu ve uğraştığınız stres seviyesini içerir. Araştırmalar kronik / kalıcı ishalin gelişmekte olan ülkelere seyahat edenlerin yaklaşık yüzde 3’ünde (gezgin ishal olarak da bilinir) meydana geldiğini göstermektedir. Akut diyare genellikle ilaç veya ciddi müdahale olmadan tedavisi kolaydır.

Ancak, kronik ishal daha problemlidir. Doğru şekilde ele alınmadığı takdirde susuz kalmaya ve besin eksikliğine neden olabilir.

Kronik ishalin nedenleri nelerdir? Bağırsak sendromu, Crohn hastalığı, SIBO (ince bağırsak bozukluğu) ve ülseratif kolit gibi sindirim hastalıkları genellikle kronik ishale neden olur.

Yaygın İshal Nedenleri

İshal, sindirim sisteminden atılması gereken dehidrasyon, enfeksiyon veya toksinlere karşı doğal bir reaksiyondur. Örnekler arasında bazı bakteri türleri, parazitler, gıda alerjileri veya diğer mikroplar bulunur. İshal ile ilişkili risklerden biri, zaten hasta olmanız durumunda sizi daha da susuz ve hasta yapmasıdır. Bunun nedeni, vücudun çok fazla su ve sodyum gibi elektrolitler dahil olmak üzere mineralleri çok çabuk kaybetmesine neden olmasıdır.

  • İshalin en yaygın tipik semptomları:
  • Sık sık bağırsak hareketleri, günde bir ila iki defa tuvalete gitme dahil
  • Sulu dışkı
  • Karın ağrıları, kramp ve bazen mide şişkinliği
  • Bazen bulantı ve kusma
  • Mide ağrıları, bazen iştah kaybı veya kilo kaybı
  • Sık sık tuvalete giderken normalden daha fazla su kaybına bağlı olarak artan susuzluk hissi
  • Bazen ishale neyin neden olduğuna bağlı olarak ateş belirtileri (enfeksiyon veya hastalık gibi)
  • Zayıflık, beyin sisi, mide ağrısı, baş dönmesi ve kan basıncı değişikliklerini içerebilen dehidratasyon belirtileri

İshal semptomlarını başladıktan sonra nasıl durduracağınızı ve ileride geri dönüşlerini engellemenin öğrenilmesinin anahtarı, durumun altında yatan nedenlere bağlıdır. İshal dehidratasyon, hastalıklar veya yiyecek zehirlenmesi gibi çeşitli nedenlerle gelişebilir. Çocuklar, bebekler, yetişkinler ve yaşlıların tümü farklı nedenlerden dolayı ishal geliştirebilir. Bu, yiyecekleri uygun şekilde sindirme zorluğu, sızdıran bağırsak sendromu, IBS’ye bağlı duygusal stres veya yeterince su içmemeyi içerir.

İshalin Nedenleri

Yetişkinlerde sulu ishalin en sık nedeni nedir? Yetişkinlerde ishalin nedenleri ve risk faktörleri şunlardır:

Bakteriyel enfeksiyon: Bu kişiden kişiye geçebilir veya kirli yüzeylerden toplanabilir.

İnce bağırsakta bakteri çoğalması: İnce bağırsaktaki iyi ve kötü bakterilerin dengesizliğinden dolayı vücudun besin maddelerini uygun şekilde sindiremeyeceği ve ememeyeceği anlamına gelir.

Laktoz intoleransı (süt ürünlerinde bulunan bir tür şeker) gibi gıda alerjileri: Uzmanlar, laktoz intoleransının, hem çocukların hem de yetişkinlerin, özellikle kronik olduğunda, ishalin en sık nedenlerinden biri olduğuna inanmaktadır. Laktoz intoleransı, yetişkinlikte veya hamilelik gibi hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkabilir.

Kirli su içmek: Parazit, bakteri vb. içerebilen kirli su içmek

Yiyecek zehirlenmesi: Bir çeşit zararlı mikrop ile kontamine olmuş yiyeceklerden tüketmek.

Susuz kalma: Kusma / hastalık veya diğer nedenlerden dolayı yeterince su içmemek veya çok fazla su kaybetmek

Kötü sindirim ve irritabl barsak sendromu (IBS): İnflamatuar barsak hastalığı (IBD) veya Crohn hastalığı gibi otoimmün hastalıklar gibi ilgili durumlar

Ham meyve yemek: Olgunlaşmamış meyveleri yemek

Aşırı yağlı yemek: Sindirimi zor olan çok yağlı yiyecekler yemek

Aşırı kafein veya alkol tüketimi: Dehidratasyona ve hazımsızlığa neden olabilir.

Stres: Duygusal stres ve kaygı

Bazı ilaçların, özellikle de antasitlerin alınmasının yan etkileri nedeniylede ishal gelişebilir. Uzmanlar, antasitlerin uyuşturucuya bağlı ishalin en yaygın nedeni olduğunu düşünüyorlar çünkü dışkıyı çok sulu hale getirebilecek magnezyum içeriyorlar. Asit reflü semptomlarını kontrol altına almak için bu ilaçları alırsanız, hazımsızlığın altta yatan nedenlerini denemek ve üstesinden gelmek en iyisidir. Veya ilaç almanız gerekiyorsa, magnezyum içermeyen ilaçları deneyin ve dozunuzu düşürün. Motilite ilaçları (kabızlığı gidermek için bağırsakları uyarmaya yardımcı olan ilaçlar ) ishal ile sonuçlanabilir.

Antibiyotik, kinidin, laktuloz ve kolşisin gibi diğer takviyeler ve ilaçlar da ishale neden olabilir. Çok fazla miktarda C vitamini ve magnezyum takviyesi şeklinde almak aynı şeyi yapabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu