Eğitim & Kurs

Hızlı Okumanın Önündeki Engeller Nelerdir?

Hızlı Okumanın Önündeki Engeller Nelerdir? Daha hızlı bir okuyucu olmak hemen herkesin isteyeceği bir durumdur. Ancak hızlı okuyucu olmanın önünde de bazı engeller bulunmaktadır. Peki bu engeller neler mi? İşte cevabı..

Hızlı Okumanın Önündeki Engeller Nelerdir? Hızlı bir okuyucu olmak için bazı teknikler var ve bu teknikleri bilmek gerekmektedir. Bir de hızlı okumanın önünde bazı engeller bulunmaktadır. O engeller ise şunlardır:

  • Geri dönüşler
  • Sesli okuma
  • Geçmişten gelen alışkanlıklar.

Geri Dönüşler

Okumaya başladıktan sonra anlamadığımızı düşünerek geri dönüşler yapılır. Bu normal okunan bir kelimeyi, cümleyi ya da paragrafı iki kere okumak anlamına gelir. Bu olay doğal olarak okuma hızını düşürür. Hızlı okumanın önündeki en büyük engel geri dönüşlerdir. Bir metni okurken asla geri dönülmemelidir.

Hızlı Okumanın Önündeki Engeller Nelerdir
Hızlı Okumanın Önündeki Engeller Nelerdir

Sesli Okuma

Okumaya, ilk olarak harfleri tanımak ve harflerin doğru çıkışını tespit etmek için sesli okuma yapılarak başlanır. Sesli okuma ve dudak kıpırdatma alışkanlık haline gelince bunun bırakılması zor olur. Sesli okumada, okuma eylemi konuşmayla başlar. Bu konuşmayı işitme ve duyulan verinin beyne aktarımı izler. Böylece üç duyu organı kullanılmış olur. Hızlı okumada ise göz yazıya odaklanır ve bir fotoğraf makinesi gibi yazıyı çekip direk beyne aktarır. Sesli okuma, okuma hızını düşüren en önemli faktörlerdendir. Sesli okumayı ve dudak kıpırdatmayı kesince okuma hızımızda büyük değişimler gözlemlenir. Bazen içimizde bir kişi daha okuyormuş gibi gelebilir. Hızlı okumaya geçtikten belli bir süre sonra bu olay en aza iner ama tamamen bitmesi zor bir süreçtir. Dudak kıpırdamasını ve sesli okumayı engellemek için okumaya başladığınızda ağzınıza sakız ya da kalem kullanılabilir.

Alışkanlıkları Kırmak Gerekir

Farz edelim 20 senedir yavaş okuyorsunuz. Kimse size daha önce gelip hızlı okumayla ilgili bir şey anlatmadı. 20 sene sonra dakikada 500-600 kelime okuyacağınızı söyleseler, inanmazdınız çünkü insan alışkanlıklarını değiştirmekten korkar. Geçmişten gelen yavaş okuma alışkanlığının hızlı okuma alışkanlığıyla değiştirilmesi disiplinli bir çalışmayla mümkündür. Hızlı okuma geliştirilebilir. Yapmanız gereken harekete geçmek ve 21 gün boyunca egzersizleri düzenli bir şekilde yaparak sonuçları görmektir. Disiplinli yapılan egzersizler size başarıyı getirir.

Okuma Hızını Ölçme Nasıl Olur

Okuma hızı bir metin üzerinde okuma yapılarak ölçülebilir. Başlangıçta bir dakikada okunan kelime sayısını ve anlama yüzdeliği bulunur. Ölçüm için yapılması gerekenler:

 

  • Dik bir şekilde ışığı arkaya alarak oturmak.

 

  • Okunan parça 30 cm uzaklıkta olmalı.

 

  • Okunan parçaya başlanırken bir telefon ya da saat kronometresini açılmalı.

 

  • Metni okumayı bitirince süre kaydedilmelidir.

 

  • Sorular parçaya bakmadan yanıtlanmalıdır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu