Gebelik

Hamilelikte Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik, şüphesiz bir kadının hayatının en şaşırtıcı evrelerinden biridir.

İçinizde büyüyen küçük çocuğu beslemeye hazırlanırken vücudunuz, çeşitli değişikliklerden geçer. Bu dönemde yaşanan bu değişikliklerin çoğu, içinde meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Vücudunuzdaki bu ekstra hormonlar normal saç döngülerinizde değişiklik yaratabilir. Saçınız daha kalın görünebilir ve olduğundan daha kalın saç tellerine dönüşebilir. Veya saçlarınız aşırı derecede kıvırcık, kuru hatta kıvırcık olabilir. Bazı kadınlar fazla miktarda saç dökülmesi yaşayabilir.

Hamilelikte saç bakımı nasıl yapılır

Çoğu durumda, uygun bakım ve iyi bir beslenme programıyla saçlar doğumdan sonraki 6 ay içinde doğal durumuna geri döner. Bu özel dokuz ay boyunca sağlığınıza özen göstermek, saç ve cildinizin sağlığı ve genel vücut sağlığı için çok önemlidir.

Hamilelikte saçlarınıza nasıl dikkat edebilirsiniz?

Saç Masajı

Hamilelik sırasında saçınıza iyi bakmanın ve aynı zamanda rahatlamanın harika bir yolu, iyi bir saç masajı yapmaktır.

Saçınızı haftada en az üç ila dört kez yağlayın. Doğal saç yağlarını kullanmak saçınıza biraz besin katmanın harika bir yoludur. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı, hint ve benzeri gibi sağlıklı içeriklere sahip yağları tercih edin. Yağı hafifçe ısıtın, çok sıcak olmadığından, sadece ılık olduğundan emin olun. Saç derisi ve saç üzerinden masaj yapın.

Masaj yapmanız kökleri güçlendirir ve saç dökülmesini önler. Bazı ekstra faydalar eklemek için başınızın etrafına ılık bir havlu sarın.

hamilelikte saç bakımı

Şampuan ve Bakım

Haftada en az bir ila iki defa şampuan kullanabilirsiniz.

Hafif bir şampuan kullanın ya da daha iyisi, bitkisel içerikli bir şampuan kullanın. Saçınızı her yıkadığınızda bir saç kremi uygulayın. Kuru veya kırık uçları önlemek için saç uçlarına özellikle dikkat edin.

Hamileliğiniz ilerledikçe, saçınızı yıkamak gittikçe zorlaşıyor. Eşinizden bu konuda size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

hamilelik

Boyamak İçin Bekleyin

Hamileyken saçınızı renklendirmekten kaçınmak en iyisidir. Hamilelik sırasında saçınızı boyamanın bebeğe zarar verebileceğini ispatlayacak bilimsel bir veri yoktur, ancak yine de tavsiye edilmez.

Saç renkleri bazı alerjileri veya enfeksiyonları tetikleyebilir ve hamilelik sırasında böyle bir komplikasyondan kaçınmak gerekir.

hamilelikte saç boyanır mı

Fırçalama

Islak olduğunda saçları taramaktan kaçının. Saçınızı doğal olarak kurumaya bırakın veya orta sıcaklıkta bir saç kurutma makinesi kullanın. Kuru olduğunda geniş dişli bir tarak kullanarak saçlarınızı fırçalayabilirsiniz. Ayrıca fırçalama saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Düzenli Saç Kesimi

Saçınız hamilelik sırasında farklı değişikliklerden geçer, saç dokusu ve kalınlığı farklılaşır. Saç uçlarında kırılmalardan veya pürüzlü uçlardan kaçınmaya yardımcı olacak düzenli bir saç kesimi yapmak en iyisidir. Yeni bir stil aynı zamanda harika bir motivasyon artırıcıdır.

Hamilelikte saç kestirilir mi

Saç Tipinizi Anlamak

Hormonal değişiklikler saç tipinize gerçekten zarar verebilir. Saç tipinizi bu aşamada değiştiği zaman anlamak önemlidir.

Bu saç tipi için özel olarak üretilmiş ürünler kullanın. Bu, saçınıza gerekli beslenmenin eklenmesine yardımcı olur, ayrıca hasara vedökülmeye daha az eğilimli hale getirir.

Değişen saç türünüzü şekillendirmenize yardımcı olacak güzel bir saç ürünü alın ve bu durumun geçici olduğunu kabullenip moralinizi düzeltin.

gebelikte saç bakımı

Dengeli Beslenme

Şimdi yediğiniz her şey bebeğinizin beslenmesine yardımcı olacak, aynı zamanda vücudunuza değişikliklerden geçmesi için gereken gücü verecektir. Saçınızın beslenmesi için dengeli bir beslenme önemlidir. Günlük beslenmenize süt, meyve, sebze, et, balık, mercimek, tahıl, kuru meyve ve benzeri gıdaları mutlaka ekleyin.

Hamilelik sırasında uzak durmanız gereken bazı gıda maddeleri olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

Rahatlayın

Stres hamilelik sırasında saç dökülmesinin kilit nedenlerinden biridir. Hormonları ve ruh hali değişimlerini değiştirmek saçlarınız için olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Rahatlamanıza yardımcı olacak aktivitelere katılın. Güzel bir uzun banyo yapın, aromatik mumları yakın, dinlendirici bir müzik dinleyin, yoga yapın, uyuyun, salonda dinlendirici bir baş masajı yapın, bir miktar perakende terapiye dalın.

Bu basit adımlar, hamilelik aylarınızı kolaylaştırmak ve yaşadıklarınızla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olmak için büyük bir rol oynayabilir. Ayrıca saç sağılığı için de oldukça faydalıdır.Bu özel bir zamandır, bu yüzden sonuna kadar tadını çıkarın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu