Gebelik

Gebelikten Önce Doktor Kontrolünün Önemi

Çoğu çift bebek sahibi olmak için can atıyor. Her çift mutlaka bir gün artık bebek sahibi olmaya karar verdiklerini düşünerek birlikteliklerine bu şekilde devam ediyor. Burada çok önemli bir nokta var ki çoğu çift bu önemli noktayı atlayarak bebek sahibi olmaya çalışıyor.

Ruhsal açıdan bebek sahibi olmaya hazır olabilirsiniz ama peki ya fiziksel açıdan da hazır mısınız acaba? İşte sağlıklı bir gebelik yaşamak ve dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek istiyorsanız gebe kaldıktan sonra değil mutlaka gebe kalmadan önce bir uzman doktora danışmalı ve doktorunuz tarafından gerekli testlerden geçmelisiniz.

Genel Muayene

Kendinize uygun bir uzman doktor bulduğunuz da doktorunuz öncelikle sizin genel sağlık durumunuzla ilgili bir takım sorular sorup genel sağlık durumunuz da sorunların olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. Hangi mesleği yaptığınız, kaç yaşında olduğunuz, daha önce bir gebelik ve ya bir düşük yaşayıp yaşamadığınız, genetik olarak bir sağlık sorununuz olup olmadığı gebe kalmaya hazırlık aşamanız da oldukça önemli olan etkenlerdir.

Eğer bunlarla ilgili bir sorununuz var ise doktorunuz bunlar ile ilgili size uygun olan tedaviyi belirleyerek sağlık sorununuzu tedavi etmeye çalışacaktır. Genel sağlık sorunların sonra ise doktorunuz sizden herhangi bir kronik rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmek isteyecektir. Çünkü kronik hastalıklar gebelik dönemin de oldukça önemli bir notadır, çoğu zaman kronik hastalıklar gebenin hayatını tehlikeye sokacak kadar kötü etki edebilmektir.  Kronik rahatsızlıklardan dolayı ya annenin ya da bebeğin sağlığı tehlike altında olabilir. Bu yüzden sağlıklı bir gebelik süreci yaşayabilmek için gebe kalmadan önce uzman bir doktora başvurup genel muayeneden geçmeniz büyük bir önem taşıyor.

Laboratuvar Muayenesi

Genel sağlık durumunuz ve kronik rahatsızlıkların incelenmesinden sonra ise sıra laboratuvar incelemelerinize geliyor. Genel sağlık ya da kronik bir rahatsızlık sorununuz olmayabilir ama belki de gebe kalmanıza engel olacak ve ya gebe kaldığınızda sizin ya da bebeğinizin sağlığını tehlike altına sokacak bilmediğiniz bir rahatsızlığınız var olabilir. Bu rahatsızlıklar ise doktorunuz tarafından sadece laboratuvar incelemeleri yapılarak anlaşılabilir. Bilinen bir rahatsızlığı olmayan her gebe adayına gebe kalmadan önce mutlaka bu testler uygulanmalıdır;

  • Hepatit B testleri
  • Baba ve anne adayının kan grupları
  • Tam kan sayımı
  • Toksoplazma ile ilgili testler
  • Tam idrar tetkiki
  • Kızamıkçık ile ilgili testler
  • Açlık kan şekeri

Tüm bu tetkiklerden ve kontrollerden sonra herhangi bir sağlık sorununuz yok ise sağlıklı ve bilinçli bir şekilde anne olmaya hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu