Gebelik

Gebeliğe Hazırlık için Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Her kadının ve her evli çiftin en büyük hayali şüphesiz ki dünya ya kendilerinden bir parça olan çocuklarını getirmektir. Her ne kadar dünyaya bir çocuk getirmeye hamile kalmaya karar verdiğiniz aşamada ruhsal olarak hazır olmuş olsanız da mutlaka fiziksel açıdan da bu duruma uygun ve hazır olmak çok önemlidir.

 Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

Kişinin anne olmaya karar verdiği aşamada ilk yapması gereken gebelik durumunu, sürecini ve gebe kalmaya uygun olup olmadığını kontrol ve takip etmesi için mutlaka kendini rahat hissettiği ve güvendiği bir doktora başvurması olmalıdır.  Bu yüzden de mutlaka hamile kalmadan önce bir doktora başvurmalısınız. Düzenli doktor kontrolü ve muayene gebelik aşamasında çok önemli olduğu kadar gebelik öncesi aşamasında da bir o kadar çok önemlidir. Tabi doktor kontrolünün önemli olduğu kadar bu noktada doktor tercihiniz de çok önemlidir. Çünkü seçmiş olduğunuz doktor ile devam edecek uzun bir süreciniz olacak ve hem kendi hem de bebeğinizin sağlığını seçmiş olduğunuz doktorunuzu emanet etmiş olacaksınız.

Doktorunuz ile Birlikte Geçireceğiniz Süreç

Gebelik öncesi doktor kontrolünün ilk görüşmesi kendinizi tanıtma olarak geçecektir. Doktorunuz size evliliğiniz, işiniz, yaşınız vb. gibi bir çok soru soracaktır. Gebe kalmam ile bunların ne alakası var diye düşünmeyin, hem yaşınızın hem de işinizin gebe kalmakta oldukça etkili bir önemi var. Sonrasın da ise size genel sağlık durumunuz hakkın da sorular soracak ve bu konular hakkın da bilgi sahibi olmaya çalışacaktır ki eğer önemli ya da gebeliğe engel olacak kronik bir rahatsızlığınız varsa bu konuda sizi uyarıp önlemlerini almak için hazırlanacaktır. Kronik rahatsızlıklar dan sonra size bir takım testler yaparak sizin bilmediğiniz herhangi bir bebek sahibi olmanız için engel olacak veya sizin ya da bebeğinizin sağlığını tehlikeye sokacak bir rahatsızlığınız var ise bunları tespit etmek isteyecektir ki sizin ya da bebeğinizin sağlığı tehlike altına girmesin.

Bu ilk gebeliğiniz değil ise doktorunuz daha önce ki gebelik süreciniz, bebeğinizin doğum kilosu, doğum şekliniz de doktorunuz tarafından değerlendirilme altına alınır. Daha önce ki gebeliğiniz de düşük yapmışsanız ve ya sakat ya da ölü bir bebek dünyaya getirmiş iseniz tekrar aynı durumu yaşamamak için gebe kalmadan önce doktorunuz tarafından bunlar tekrar kontrol edilecek ve eğer önemli bir sağlık sebebi var ise mutlaka bir tedavi süreciniz başlayacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu