Yaşam

Enerjinizle Fark Yaratın

Yeni girdiğiniz ortamlarda, etraftakilere etkili ve iyi bir izlenim bırakmak için, bazı tutum ve davranışlar oldukça etkili olmaktadır. Bilim insanlarının araştırmaları ile 1995 yılında yapılan araştırma sonuçları, kendilerini utangaç ve çekingen olarak adlandıranların oranı, %40 iken, 2007 yılındaki araştırma sonuçlarına göre oranın,%57-58 gibi rakamlara yükseldiği görülmektedir. Oysaki bazı belirgin davranış kalıpları ve ince detayları alışkanlık haline getirerek, bu çekingenlik ve utangaçlığı yenebilirsiniz.

İşte bu durumun üstesinden gelebilmek için bazı ipuçları;

Kendinize Değil Etraftakilere Odaklanın

İlk defa tanışacağımız kişiler ile dolu bir alana girerken, rahatlama isteği ve nasıl olacak sorularını düşünmekten vazgeçip, aşırı beyin aktivitesi yapmamalıyız. Unutulmaması gereken bir durum ise karşımızdakilerin de aynı duyguları, hissediyor olabilecekleridir. Siz enerjinizle fark yaratın, onlar size ayak uydurmaya çalışsın. Yani, konuşmak selamlaşmak her iki taraf için de tam bir rahatlama sağlayacaktır. Kendinden emin ve her zamanki ses tonu ile konuşmalı ve kendinizi ilk siz tanıtmalısınız. Karşı taraftaki kişiler artık size borçlular.

Gülümsemek

Princeton üniversitesi tarafından yapılan detaylı araştırmalara göre, yeni karşılaşılan insanların ilk bakılan yeri, yüz ve gözleridir. Güler yüz ve gülümseme ise, güven duygusunun ifadesi olarak kabul ediliyor. Asık surat ve ilgi göstermeyen bakışlar, itici ve güvenilmez kişilik olarak tarif edilmektedir. İlk girilen ortamlarda, etraftakilere bir dikkatli bakış ve gülümseme, size karşı olan ilginin olumlu olmasını sağlayacaktır.

Nereye Gittiğiniz ve Girdiğinizi Önceden Öğrenmek

Mutlaka, gidilen yer hakkında bilgi edinilmelidir. Orada ne olduğu ve kimlerin olduğunu iyi bilmelisiniz. İş görüşmesi, davet, toplantı gibi ortamlarda, her zaman farklı tavırlar sergilenmelidir. Bu tavırlar, ortamın gerekliliğine göre giyinmek ve konuşmak için önemlidir. Gideceğiniz alandaki durumu bilmek, kendinizi yeni insanlara tanıtırken nasıl davranmanız gerektiği konusunda, daha rahat hissetmeniz demektir. Oldukça resmi bir toplantıya, spor kıyafetle gidilir ise insanların algısını kötü etkiler ve belki de orada olduğunuzu umursamayabilirler. Enerjinizle fark yaratın ve giyiminizden girdiğiniz ortam hakkında, bilginiz olduğunu kişilere hissettirin.

Kendinizi İyi ve Doğru Tanıtın

Kendinizi, insanların aklında soru işareti kalmayacak ve ilgi uyandıracak şekilde tanıtın. Ortamdaki durum hakkında bilgi sahibi olursanız, bu tanışma ve ilk konuşma çok işinize yarayacaktır.

Hali İştir Kişinin…

İlk tanışmada kıyafetten gülümsemeye, selamlaşmadan konuşmaya birçok konuda rahatlama sağlayıp, tüm ilgiyi üzerinize olumlu şekilde çekmenin bir diğer yolu ise, işinizden bahsetmek olabilir.

Tüm insanların, işiniz ile ilgili konuda meraklanmasını, normal bir konuşma ve tanışmada beklemek son derece yanlış olur. Bu durum sizin çekingenlik seviyenizi arttırabilir. İşinizi fazla abartmadan, dikkat çekici şekilde birkaç cümle ile kısaca anlatırsanız, tüm gözler üzerinize doğru yönelecektir. Ve şimdi sıra sizde bir gol zamanı; acaba onlar ne gibi bir işle uğraşıyorlar? Nasıl vakit geçiriyorlar öğrenme vakti.

İltifat Ne Kadar İyi Gözlemci Olduğunuzu Gösterir

Özellikle karşınızdakilerin giyimi ve mekanın detaylarını, onlara iltifat ile sunarsanız, karşı tarafı bazen tam anlamıyla avlarsınız. Ancak yapmacık olmayın ve çok göze batan bir detayı atlamayın, aceleci olmayın ve enerjinizle fark yaratın. Yeni tanıştığınız insanlar size ilgili gözler ile bakacak ve sizi tanıyıp algılamaya çalışacaklardır. Doğru bir tavır, giyim, konuşma ve kendini tanıtma ile artık gözlerdeki ışığı hissedebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu