Sağlık

E Vitamini Açısından Zengin 10 Gıda

E vitamini, vücut tarafından kendi başına sentezlenemeyen önemli bir antioksidandır. Vücudun tam olarak düzgün çalışmasına yardımcı olur. Yağda çözünür, bu sebeple etkili bir yağ kırıcıdır. Serbest radikallerden kurtularak bedeni detoksifiye eder. Kötü kolesterol oluşumunu azalttığı için kalp hastalıkları riskini azaltır. Kötü kolesterol damarlara yapışır,  E vitamini onu iyi kolesterole dönüştürür. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını düzenler. Ayrıca parlayan kusursuz ve genç bir cilde ulaşmak için bir nimettir. Vücut E vitaminini üretemediğinden, içerisinde bu vitaminle zengin olan, besin maddeleri ile almalıdır. Beslemenize yardımcı olmak için, E Vitamini açısından zengin 10 muhteşem gıda maddesinin listesini çıkardık.

İşte E vitamini açısından zengin 10 gıda

Avokado

Avokado, her 100 gram için 2.07 mg E vitamini içerir. Hücrelerin çoğaltılmasını ve bölünmesini düzenler ve kontrol altında tutar. Bu nedenle kanserin, özellikle de prostat ve meme kanserinin önlenmesine yardımcı olan olağanüstü mucize bir besindir. Antioksidan özelliği olduğu için yeni kolajen üretimini artırır ve eski hasarlı kolajeni onarır. Kolajen için vücudun doğal proteini diyebiliriz, ayrıca sağlıklı cilt hücrelerinin oluşumunu destekler. Bu yeni hücreler ölü ve donuk eski deri hücreleri yok eder. Bu sebeple ortaya çıkan cilt dolgun ve esnek olur. Böylece, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltır ve cilde parlaklık katar.

Badem

Badem de E vitamininin tüm faydaları ile yüklüdür. Her 100 gram için 26.2 mg E vitamini içerir. Beynin işleyişini geliştirir, böylece konsantrasyon gücünü artırır ve hücrelerin oksijen hasarını önler. Ayrıca Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşüren belleği de geliştirir. Yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin (HDL) oluşumunu düzenler ve teşvik eder. Bu yüzden kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip insanlar için harika bir ilaçtırlar. Bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı güçlendirerek, vücut direncini arttırır.

Kabak

Kabak, her 100 gramda 0.44 mg E vitamini içerir. Kabağın içindeki E vitamini, serbest radikalleri kaldırarak vücudu detoksifiye eden bir temizleme maddesi olarak çalışır. UV hasarı nedeniyle oluşan serbest radikallerin oluşumunu azaltan etkili bir güneş kremi olarak çalışır. Ayrıca hücre bölünmesi sürecini düzenleyerek hücre sağlığını geliştirir. Böylece kansere yakalanma riskini düşürür. Antifungal ve anti bakteriyeldir. Bu nedenle vücudun enfeksiyonlara karşı bağışıklığını ve kan dolaşım hızını arttırır. Ayrıca pıhtılaşma riskini azalttığı için kalp durması ve felç olasılığını da azaltır.

Tatlı Patates

Tatlı patates, çeşitli temel mineraller, vitaminler ve antioksidanlar içeren bir depo olduğu için oldukça besleyicidir. Ayrıca E vitamini açısından da olağanüstü bir kaynaktır. Her 100 gramda 0.26 mg E vitamini içerir. Kemikleri daha güçlü yaparak ve osteoporoz olasılığını azaltır. Ayrıca vücudun bağışıklığını arttırır ve kötü hücre oluşumunu kontrol eder. Böylece kanser riskini azaltır. Sadece kanser risklerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kanserden muzdarip insanlar için de faydalıdır. Kalp hastaları için son derece önemli olan kolesterol seviyesini azaltırlar. Ayrıca tatlı patates E vitamini ile dolu olduğu ve güçlü bir antioksidan olduğu için vücudu detoksifiye eder.

Havuç

Havuç, 100 gram başına 0.66 mg E vitamini içerir. Kolesterolü düşürdüğü için kalp hastaları için şiddetle tavsiye edilir. Böylece, kalp durması ve kalp krizi riskini azaltır. Cilt sağlığını iyileştirmek için de yararlıdır. Vücudu iyi bir antioksidan olduğu için detoksifiye eder. Serbest radikalleri ortadan kaldırır, Bu nedenle cilt daha genç, parlak ve canlı tonda görünür. Ayrıca hücre büyümesini ve bölünmesini düzenler. Böylece, kanserden muzdarip insanlar için de faydalıdır.

Fındık

Fındık, E Vitamininin en iyi kaynaklarından biridir. Her 100 gramda 15.03 mg E vitamini içerir. Kurabiye ve çikolata yapımında kullanmanın dışında, çiğ olarak tüketmeye de özen gösterin. Mide iltihabını azaltarak, mide asidini ve mide ekşimesini azaltırlar. Ayrıca bağışıklık sistemini daha da güçlendirir. Bu, vücuda bakteriyel enfeksiyona karşı bağışıklık kazandırır. Ayrıca vücuttan serbest radikalleri de uzaklaştırırlar, aynı zamanda kanser riskini azaltır. Cildi daha genç ve ışıltılı yapar.

Şalgam Yaprağı

Daha yaygın olarak şalgam yeşilliği olarak bilinen şalgam yaprağı, E Vitamini açısından oldukça zengin olan gıda maddelerindendir. Her 100 gramda 1.88 mg E vitamini içerirler. Genellikle kökü tüketilir, fakat yaprakları çok daha besleyicidir. E vitamini ve güçlü antioksidan kaynağı olan şalgam yaprakları, hücre reprodüksiyonu üzerinde inanılmaz bir kontrole sahiptir. Böylece kansere, özellikle de kolon kanserine karşı etkili bir çözüm sunar. Ayrıca antioksidanlar kolajeni daha da güçlendirir. Kolajen, bağ dokularını kemiklere bağlayan vücudun doğal proteinidir. Böylece, aynı zamanda artrit hastalığından muzdarip insanlar için etkili bir ağrı giderici ilaçtır. Artrit ve diğer kemik bozukluklarının ilerlemesini de azaltır.

Papaya

Papaya, her 100 gramda 0.3 mg E vitamini içeren, içerisinde bir sürü vitamin barındıran hepsi bir arada şifalı besinlerdendir. E vitamini inanılmaz bir antioksidan ve anti-inflamatuar ajanıdır, diyabetik hastalar için şiddetle tavsiye edilir. Kandaki glikoz oluşumunu ve sekresyonunu kontrol eder ve düzenler. Böylece şeker seviyesini kontrol altında tutar. Ayrıca diyabet riskini azaltır. Kemikleri doğrudan güçlendiren kolajen oluşumunu arttırır. Bu nedenle, artrit ve osteoporozdan muzdarip insanlar için çok yararlıdır. İnflamasyonu azalttığından, bronşit ve astım gibi solunum bozukluklarından muzdarip insanlar için de etkili bir ilaçtır.

Mango

Mango sadece C vitamini içermez, aynı zamanda E vitamini faydaları ile de doludur. Her 100 gramda 0.9 mg E vitamini içerir. Bir antioksidan olan E Vitamini, vücudu her tür kansere karşı savunan güçlü gıda maddelerinden biri de mangodur. Ayrıca kanser gelişim sürecini de azaltır. Bunun nedeni, anormal hücre bölünmesini engellemesidir. Sadece mevcut kansere karşı değil, aynı zamanda kanser oluşumunu da yavaşlatır. Mango tedavi sürecini destekleyerek yardımcı olur ve hayatta kalma şansını artırır. Ayrıca, toksinleri ve serbest radikalleri sistemden temizleyerek vücudu temizler.

Lahana

Yaygın olarak bilinen ve sevilen lahana, 100 gram başına 0.85 mg E vitamini içerir. E Vitamini, güçlü bir antioksidandır, böylece oksijen hasarını azaltır. Anormal hücre bölünmesini engeller. Aynı zamanda meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri ve daha pek çok çeşitli kanserle savaşan bir kanser düşmanıdır. Kas iltihabını da azaltarak, krampları ve eklem ağrılarını da azaltır. Böylece, artrit gibi kemik rahatsızlıkları olan kişiler tarafından güvenle kullanılır. Asitliği azaltabilir ve pH seviyesini nötr duruma getirebilir. Çünkü E vitamini tüm serbest radikalleri öldürür ve bedeni detoksifiye eder.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu