Yaşam

Duygusal Açlıkla Şişmanlama

Haftanın ilk günü rejime başlayıp daha Çarşamba günü bozanlar, hafta sonunu göremeden, tatlı tabağını karşısında bulanlar ve sabah rejim yapacağım deyip 10 dakika sonra açlık hissedenler, uzmanların tarifiyle, duygusal açlık yaşayanlardandır.

Diyete başlayıp sürekli dayanamadan bozanlar, kilo verebilmek için uğraşırken sürekli yeme içme isteği yüzünden, yaşadıkları savaşı kaybedip, daha da kilo almaktadırlar. Bu durumun yalnızlık, öfke, stres gibi psikolojik nedenlerden etkilenerek, midesel açlığın bastırılmış olmasının yanında, duygusal açlık problemi yaşayanlarda da görülmektedir. Bu durumdan özellikle kadınların daha fazla şikayetçi olduğu bilinmektedir. Günümüzde birçok kadının aç olmadıkları halde, sürekli bir şeyler yeme ve içme ihtiyaçları olduğunu, diyetisyenlerine söylemeleri ile sorunun psikolojik kaynaklı olduğu belirlenmiştir.

Duygusal Açlık Nasıl Anlaşılır

Öğünler zamanında ve yeterli şekilde alındığı halde, kısa süre sonra, sürekli bir açlık hissi ile hareket edilerek, yeme içgüdüsü ortaya çıkmaktadır. Ancak bu yeme isteğinin doyumluk olmadığı ve daha çok abur cubur tarzı yiyecekler, tatlı yiyecekler ve soğuk sıcak fark etmeden, fast food atıştırmalıkları ile geçiştirildiği bilinmektedir. Bunun sebebi olarak alınan kakaolu ve tatlı yiyeceklerin mutluluk hissi vermesidir. Ancak bu durumun geçici olması ve tekrarlanması, oldukça tehlikelidir. Sonuçta, içerisinde bulundukları psikolojik etken ortadan kalkmadan, tekrar duygusal açlık yaşanacaktır. Eğer kişiler, kendi imkanları ile doğru şekilde diyet yaparak zayıflayamıyorlar ise, diyetisyen ile birlikte psikolojik destek almak, oldukça doğru bir tedavi şekli olacaktır.

Duygusal Açlık İle Baş Etme Yolları

Tatlı krizi olarak adlandırılan yeme isteği geldiğinde, bulunduğunuz ortamdan dışarı çıkmalı, çalışıyor iseniz müzik dinlemeli, 10 dakika sonra yerim diyerek zaman kazanmalısınız. Mutlaka yeme günlüğü tutun ve ne kadar fazla abur cubur yediğinizi fark edin. Etrafınızdakilerden yardım isteyin ve size ikramda bulunmamalarını rica edin. Aşırı şekilde istiyorsanız yiyin. Stres seviyesinin daha fazla artması, istenilen bir durum değildir. Ancak kendinize hakim olmayı öğrenin. Salı günü diyet bozulduysa, ertesi gün tekrar başlayın, bütün haftayı ziyan etmeyin. Diyetisyenden mutlaka yardım alın. Sağlık problemlerinizin belirlenmesinde yardımcı olur ve doğru rejim yapmanızı sağlar. Eğer yapabiliyorsanız, yoga gibi fiziksel etkinlikte bulunun. Duygusal açlık ile baş etmenizde yardımcı olacaktır. Size ikram edilen tadımlıklardan uzak durun. Bir dilim baklava yaklaşık 250 kalori kadar enerji içerir. Mutlaka aile desteği de gerekmektedir. Onların ihtiyacı olan besinleri hazırlarken, kendi rejiminizden vazgeçmeyin ve onlardan da yardım isteyin. Onlar için hazırlanan yiyeceklerden küçük parçalar almayın, bu konuda kendinize hakim olmanız önemlidir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu