Yaşam

Diş Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur? Ev Çözümleri Diş Ağrısını Geçirir Mi?

En çok karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan diş ağrısını hemen hemen tüm insanların yaşadığı bir sorun.  Dişte hissedilen ağrılar diş, dişeti ya da kemik kaynaklıdır. Öncelikle ağrının sebebi tedaviden önce tam olarak saptanmalıdır. Ağrı, çürük, dişeti hastalıkları, dişte oluşmuş çatlaklar, diş arasında sıkışan gıdanın yapmış olduğu basınç, dişeti çekilmesiyle açığa çıkan kök yüzeyi, minede meydana gelen aşınmalar ve hatta sinüzit gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir.

Sorun bulunduktan sonra tedavi aşağıdaki şekilde ilerler:

Uzmanlar Diş Ağrısını Nasıl Teşhis Eder?

Diş hekimi, diş ağrısının kaynağını belirlemek için diş röntgenleri ile birlikte bir dizi tanı testi gerçekleştirir. Bu testler, soğuk uyaranlar, ısırma veya çiğneme basıncı ve diş etleri üzerindeki parmak basıncı gibi ağrıya neden olanı taklit etmeye çalışır. Soğuk uyarıcı testine verilen cevap, bir dişin hayati olup olmadığını (dişin sinirinin sağlam olduğunu) veya pulpitisin muzdarip olup olmadığını belirlemede yardımcı olabilir. Soğuk uyaranlara bağlı ağrı süresinin ve keskinliğinin belirlenmesi tedavinin teşhisine ve belirlenmesine yardımcı olabilir.

Bazen bir diş ağrısının nedeni, ağrının gerçekte hissedildiği yerden (“anılan ağrı” olarak adlandırılır) farklı bir yerden gelebilir. Bu durumlar için, diş hekimi tarafından yapılan tanı testleri, sorunun tam olarak tespitinde özellikle önemlidir.

Diş Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş ağrısı tedavisi ağrının nedenine ve ne kadar hasar olduğuna bağlı. Genel olarak, bir diş ağrısını durdurmanın en iyi yolu diş hekiminin mevcut herhangi bir enfeksiyonu ortadan kaldırması veya çürümeye maruz kalan hassas bölgeleri korumak için hasarı onarmasıdır. Bir diş üzerindeki sığ bir boşluk için, diş hekimi çürümeyi giderir ve dişi bir dolgu ile kapatır. Eğer oyuk çok derinse ve posa içine girerse, diş hekimi ” kök kanal tedavisi” uygular çünkü posa bakteri ile enfekte edilmiştir. Bu prosedür esasen dişin tüm hayati içeriğini (sinirler ve kan damarları) uzaklaştırır ve dişin iç kısımlarını (kök kanal sistemi) inert bir dolgu maddesiyle kapatır. Bir abscessed diş çok lokalize enfeksiyonu olanlarda genellikle antibiyotik tedavisi ile kök kanal tedavisi gerekir. Enfeksiyon yaygınlaştıysa, enfeksiyonun uygun şekilde boşaltılması için antibiyotik tedavisi ve ek adımlar gerekebilir. Diş hekimleri genellikle ağrıyı yönetmek için ağrı kesici ilaçlar reçete eder. Bazen diş veya çevresindeki diş eti ve kemik çok fazla hasar görürse, dişin çekilmesi tedavi için tek seçenek olabilir.

Periodontal apse için diş hekimi lokal anestezi altında basit bir drenaj prosedürü uygular. Ek olarak, bir diş hekimi, tartar birikimini ve kalıntılarını gidermek için etkilenen diş etini iyice temizler. Temizlendikten sonra, cep klorheksidin içeren bir antimikrobiyal durulama suyu ile sulanır. Bazen, antibiyotikler, iyileşmeye yardımcı olmak için cebe lokal olarak uygulanır. Apsenin boyutuna bağlı olarak, bir diş hekimi oral antibiyotikler önerebilir. Ek olarak, kısa süreli olarak, bir diş hekimi iyileşmeye yardımcı olmak için klorheksidin oral durulamayı ağız gargarası olarak reçete edebilir. Alan, yumuşak diş fırçaları ve ılık su ile temizlenmeli ve temiz tutulmalıdır. Enfeksiyonun tamamen çözüldüğünden ve bölgeyi uygun şekilde korumak için bir plan geliştirdiğinden emin olmak için bir takip ziyareti önerilir.

Diş kırıkları veya kırık diş sendromu durumlarında, diş tacı yerleştirme olağan tedavidir. Bir taç eksik diş yapısının yerini alacak ve / veya zayıflamış dişin daha fazla bozulma ve hassasiyetten korunmasına yardımcı olacaktır.

Ev İlaçları Diş Ağrısı İçin Etkili Mi?

Genel olarak, ev ilaçları sadece şiddetli diş ağrısını yatıştırmak için geçici bir önlem olarak etkilidir ve problemi tedavi etmek için tasarlanmamıştır. Bir diş hekimi yardımı olmadan anında rahatlama sağlamaya nasıl çalışır? Oral ağrı kesici ilaç tedavisi önemli bir adım olacaktır.

Uçucu yağ, karanfil yağı, bazı sakinleştirici dental dolgu maddelerinde aslında bir bileşen olan bir diş ağrısı ilacıdır. Uyuşturma etkisi olan ve anında rahatlama sağlayabilen doğal bir ev ilacıdır. Eczanede karanfil yağı (öjenol) bulunabilir. Etkilenen bölgeye az miktarda karanfil yağı kullanılmalıdır. Ağız dokusunu yakmamak için bir çay kaşığı zeytinyağında birkaç damla seyreltin. Seyreltilmiş karanfil yağını uygulanmadan önce, etkilenen bölgedeki kalıntıları gidermek için ağzınızı ılık tuzlu su veya ılık suyla iyice durulayın. Ardından, birkaç damla seyreltilmiş karanfil yağı ile ıslatılmış küçük bir pamuk topunu diş veya diş eti bölgesine yerleştirin. Uyuşturma etkisinin oluşması için uygulamadan sonra birkaç dakika bekleyin. Benzokain içeren diğer ürünler etkilenen diş veya diş etlerini geçici olarak uyuşturup ağrı kesici de sağlayabilir. Karanfil yağı mevcut değilse, zeytinyağı da ayrıca ağrılı bir alanı kaplayarak rahatlama sağlayabilir.

Tedavi olana kadar bir diş ağrısına yardımcı olmak için, etkilenen dişi / bölgeyi çiğnemekten kaçınmak ve aşırı sıcak ve soğuk gıdaların tüketimini en aza indirmek gerekir. Bölgeyi temiz tutmak ve yiyecek kalıntılarından uzak tutmak da yardımcı olabilir. Ilık tuzlu su veya sade ılık su durulamaları, etkilenen bölgeyi yatıştırmaya ve ağzı temiz tutmaya yardımcı olabilir. Çevreleyen diş etlerinin veya dokuların şişmesi varsa, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bir diş hekimi veya doktorla derhal tedavi edilmesi tavsiye edilir. Ev ilaçları geçici olarak ağrıyı hafifletebilir, ancak enfeksiyonu tedavi etmez.

Her şeyden önce, bir diş hekimi tarafından doğru teşhis ve zamanında tedavi, diş ağrısını etkili bir şekilde tedavi etmek için şiddetle tavsiye edilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu