Sağlık

Çocukların Kaygılarını Fark Etme ve Bununla Savaşma

Çocukların Kaygılarını Fark Etme ve Bununla Savaşmanın Yolları Nelerdir? Kaygı, doğal bir tepkidir, insanın dış tehditlere karşı hayatta kalmasını sağlayan ve üstesinden gelinmesi gereken bir engel karşısında elinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik eden olası bir tehlikeye verilen yanıttır. Ama kaygının altında yatan mekanizma , kesinlikle zararsız gündelik durumlara mantıksız bir tepki olarak sebepsiz de olsa harekete geçerse ne olur?

Çocukların Kaygılarını Fark Etme ve Bununla Savaşmanın Yolları Nelerdir? Cevap, çocukları beşiğinde uyumaktan, okula gitmek için evden ayrılmaktan, fırtınalı havalarda sakin kalmaktan veya bir doğum günü partisine katılmaktan çok korkan birçok ebeveynin gözlerinin önündedir. Rasyonel argümanlarla onları teselli etmek veya onları suçlamak işe yaramaz, çünkü yetişkinler duymasalar bile kafalarında kırmızı bir alarm çalar ve kendi başlarına söndüremezler.

Çocukların Kaygılarını Fark Etme ve Bununla Savaşma
Çocukların Kaygılarını Fark Etme ve Bununla Savaşma

Çocukların Kaygıları

Temel bir ayrım yapalım: Çocukları tehlikelerden uzak tutan, bilim sınavına girmeye iten, yakalanma korkusuyla mağazalardan çalmalarını engelleyen pozitif kaygı vardır. Ancak aşırı olduğunda kaygı felç edici hale gelir. Gerçek bir tehdit karşısında hızlı bir kaçışa neden olmak yerine bunalmış çocuğun normal bir hayat sürmesini, sallanmasını, havuza gitmesini veya arkadaşlarıyla gezmesini engeller. Endişeli çocuk sadece kötü bir şey olacağından korkmakla kalmaz, aynı zamanda beyni ve vücudu ona her zaman görünmez bir tehlikeyi aramaya zorlayan sinyaller gönderdiği için bunun olacağından neredeyse emindir.

Normal şartlar altında kişi bir olay karşısında kaygılıdır ve hissettiği duygunun derecesi sorunun önemi ile orantılıdır. Zor bir sınavdan önceki gün kaygının yüksek düzeyde olması normaldir ancak sınav bittikten sonra her şey çözülür. Bunun yerine, kaygılı çocuklar kaygılı olduklarını bilmezler, görünüşe göre sebepsiz yere yaşamlarına damgasını vuran üzücü belirtilere bir isim veremezler. Anksiyete termometreleri devre dışıdır ve bazı pozitif kaygı gerektiren durumlar ile incinmemek için güçlü kaygının gerekli olduğu durumları ayırt edemezler.

Ebeveynler, çocuklarının ajitasyonuna sabırsızlık veya öfkeyle tepki verirse, korkmuş çocuk bu davranışları tehlikeyi doğrulayan kaygı işaretleri olarak algılayacaktır. Bu sayede daha da kaygılı hale gelecek, büyüklerin tepkilerinde bir artışa neden olacak ve klasik kısır döngüyü tetikleyecektir. Aksine, korkmuş çocuk etrafına bakar ve ne hissettiğini anladığını ve hatta paylaştığını gösteren, ancak kontrolü elinde tutan ebeveyni bulursa, çemberi kırabilir. Çünkü ister gerçek ister hayali olsun, kaygının evcilleştirilebileceğinin ve işler ters gittiğinde bile iyi sonuçlanabileceğinin canlı bir kanıtı var önünde.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu