SağlıkYaşam

Bu Uçucu Yağlar İle Öksürüğü Kesebilirsiniz

Soğuk algınlığı ile birlikte, grip ve diğer solunum koşulları tipik olarak geceleri ayakta tutan ve kolaylıkla nefes alma kabiliyetini sınırlayan bir öksürük olarak gelir. Her yıl pek çok insan öksürükten muzdarip olsa da, birçoğu etkili olan doğal ilaçların farkında değil. Antispazmodik, balgam söktürücü, antiviral ve anti bakteriyel özelliklere sahip öksürük için birkaç uçucu yağ vardır. Soğuk algınlığı için tavsiye edilen esansiyel yağlar gibi, bu yağlar da öksürüğünüzden ve diğer solunum rahatsızlığı semptomlarından kurtulmak için güvenli ve etkili bir yoldur.

Kanada Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, reçetesiz satılan öksürük kesici ilaçların çocuklar için bir yararı yoktur ve 6 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Bunun da ötesinde, yetişkinler için yararların asgari düzeyde olması muhtemeldir. Pek çok insan öksürüklerini gidermek için ilaçlara başvurur, ancak ilaçlar aşırı kullanıldığında diğer afyonlar gibi yoksunluk semptomlarına neden olabilecek etkiler barındırır.

Pek çok insan öksürük için etkili bir çözüm bulma konusunda umutsuz, ancak bu uçucu yağlar, aynı anda mukus ve kasları gevşetirken öksürük yoğunluğunu azaltır.

Öksürük için Uçucu Yağlar

Öksürük ile başa çıkmak sizi geceleri ayakta tutabilir, iş gününde hayatı zorlaştırabilir, kolayca nefes alma yeteneğinizi azaltabilir. Pek çok insan reçetesiz öksürük önleyici ilaçlara başvurmaktadır, ancak araştırmalar çocuklar için bir yararı olmadığını ve yetişkinler için yararlarının asgari düzeyde olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki uçucu yağlar solunum sistemi ve akciğerinize daha fazla oksijen girmesini sağlar. Öksürük için bu uçucu yağlardan birini veya bu yağların bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Bunun yerine, öksürük için uçucu yağların kullanılması, semptomlarınızı hafifletmek ve öksürüğün nedenini gidermek için güvenli, düşük maliyetli ve etkili bir yoldur. Öksürük için ilk yedi uçucu yağ şunlardır:

  • Okaliptüs
  • Nane
  • Biberiye
  • Limon
  • Kekik
  • Çay ağacı
  • Buhur

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılmalı? Yukarıdaki yağları soluyarak, uyuyamadan önce odaya birkaç damla dökerek kullanabilirsiniz. Bu yedi uçucu yağ ile öksürüğü kesmek için, okaliptüs, biberiye ve çay ağacı hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

Dikkat! Hamileyseniz ve kekik yağı kullanmayı planlıyorsanız, dikkatli olun ve önceden doktorunuzla konuşun. Çocuklarda öksürük için uçucu yağlar kullanırken, okaliptüs, nane, limon, kekik ve çay ağacını belli bir mesafeden dağıtmaya özen gösterin. 2 yaş altı çocuklarda kullanmayın. Bu yağları çocuğunuzun cildinde kullanıyorsanız, her zaman taşıyıcı bir yağ ile ve sadece çok az miktarda uçucu yağ kullanın. Her şeyden önce mutlaka bir yama testi yapın.

Öksürük için uçucu yağların, özellikle de iç uçucu yağlar kullanıyorsanız, yüzde 100 terapötik sınıf yağlar olması önemlidir. Ayrıca, hamileyseniz, bir çocuğunuz varsa veya yağları dahili olarak kullanmayı planlıyorsanız, uçucu yağları güvenli yerde tutmaya ve kullanmaya dikkat etmelisiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu