Anne-Çocuk

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilmeli, Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilmeli, Nelere Dikkat Edilmeli? Bebeklerin tırnağı bir miktar uzamaya başladığı an tırnaklarıyla yüzlerini ve derilerini çizip yaralayabilmektedirler. İşte detaylar yazımızda..

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilmeli, Nelere Dikkat Edilmeli? Bebeklerin tırnağını kesmek göründüğü kadar kolay olmayıp aileleri tedirgin edebilmektedir. Çünkü bebekler tırnakları kesilirken huzursuzluk çıkarıp ani hareketler yapabilmektedirler. İşlem sırasında bebeğin elinin zarar görmemesi için de bebek tırnağı nasıl kesilir aileler tarafından öğrenilmelidir. Uygun makasla uygun ortam sağlandıktan sonra bebeği sakinleştirip hızlı ve güvenli şekilde tırnağını kesebilirsiniz.

Bebekler İçin Doğru Tırnak Makası Nasıl Seçilir?

Bebek için kullandığınız tırnak makasının öncelikle paslı olmamasına ve paslanmaz çelikten üretilmesine özen göstermelisiniz. Paslı maddelere karşı bebek vücudu yetişkin gibi dirençli değildir. Pasın vücuduna karışması çeşitli metal zehirlenmelerine neden olabilir. Tırnak makasının elinize tam oturan ergonomik bir yapıda olması gerekmektedir. Son olarak ise aşırı keskin tırnak makasları bebekler için önerilmemektedir. Çünkü aşırı keskin makasla yanlışlıkla hareket anında bebeğin tırnak etini kesme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilmeli, Nelere Dikkat Edilmeli
Bebek Tırnağı Nasıl Kesilmeli, Nelere Dikkat Edilmeli

Tırnak Keseceğiniz Ortamın Aydınlatma ve Sıcaklığı

Bebeğin tırnağını kesmeden önce bulunduğunuz odanın yeterince aydınlık olduğuna ve tırnak uzunluk mesafesini net şekilde görebildiğinize emin olunuz. Bu yaralanma riskini ciddi oranda düşürecektir. Oda sıcaklığı ise bebeğinizi huzursuzlaştıracak kadar soğuk veya aşırı sıcak olmamalıdır. Bebekler vücut ısılarını dengeleme konusunda yetişkinler gibi değiller. Bu sebeple bebeğin tırnağını oda sıcaklığında kesiniz.

Bebek Tırnağı Banyodan Önce Mi Kesilmelidir?

Bebeklerin tırnakları yumuşakken kesilmelidir. Yani sıcak bir banyo yaptırdıktan sonra yumuşamış tırnaklarını kolayca kesebilirsiniz. Bebeğinizin tırnaklarını gündüz keserken aşırı zorlanıyorsanız gece o uyurken ama aydınlık ışık altında kesebilirsiniz. Uyku halinde tırnaklarını kestiğinizde uyansa bile uyku sersemliğiyle size engel olmaya çalışmayacaktır.

Tırnak Kesilirken Hijyen Kuralları

Bebeklerin vücudu bizlere göre daha savunmasız olduğu için hijyene daha fazla özen göstermemiz gerekmektedir. Tırnak kesiminden önce tırnak makası yıkanıp kurutulmalıdır. Aynı şekilde elinizi de yıkamanız gerekmektedir. Ardından tırnak kesme işlemi tamamlanınca tekrardan tırnak makasını duru suyla yada sabunlu suyla yıkayabilirsiniz. Tırnak kesme işleminden sonra bebeğin parmaklarını kontrol etmelisiniz. Bazen gözünüzden kaçan ufak kanamalar olabilir. Bebek tırnaklarını farkında olmadan çok derin kestiğiniz için de kanama olabilir. Kanamaları durdurmak için temiz gazlı bez yada temiz bir peçete kullanabilirsiniz. Alkol yada kolonya dökmeyin çünkü hem kanamayı arttırır hemde bebeğin parmaklarının yanmasına neden olur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu