Yaşam

Bahar Temizliği Yaparken Yanlış Yapılan 12 Hareket

Karanlık, kasvetli, yağışlı ve bunaltan kış günleri artık geride kaldı. Yavaş yavaş güneş yüzünü göstermeye başlayınca da hemen bahar temizlikleri başladı.

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte evlerde kıyıda köşede biriken kirler de gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu kirler, tozlar, paslar bu kadar dikkat çekici hale gelince hanımlar da kışın kasvetli havasından kurtulmak için hemen bahar temizliği yapmaya koyuldu.

Ocaktaki Lekeleri Kazıyarak Çıkartmak

Ocağınızın üstünde biriken lekelerin, yanmış yağ kalıntılarının kazıyarak çıkacağını sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Bu sadece sizi saatlerce uğraştırır, sonunda da elinize hiçbir şey geçmez. Bunun yerine ocağınızın ızgaralarını tek tek kilitli poşetler içine alın ve amonyak doldurarak bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün fırça yardımı ile bu ızgaraları temizlediğinizde ocağınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Soğan ve Patates Sepetlerini Havalandırmamak

Sepetlerinizin içinde uzun süre patates ve soğanlar bekliyor. Ancak siz onları havalandırmadan, temizlemeden içine yenilerini dolduruyorsunuz. İşte bu da büyük bir hata. Tamamen boşalttığınız sepetinizi balkon ya da bahçede bir gün boyunca havalandırmanız gerek.

Cam Silerken Sirke Kullanmamak

Bahar temizliğinin en önemli aşaması cam silmektir. Pırıl pırıl camlarınız olsun istiyorsanız, cam temizliği sırasında mutlaka sirke kullanın. Ev temizliğinde sirke kullanmak hem temizlik hem de sağlık açısından çok yararlıdır. Kimyasal içeren temizlik ürünlerini bir kenara bırakın ve sirkeye mutlaka şans verin.  Hemen size bu konuda bir de tarif verelim. 2 Su bardağı sirken, 3 su bardağı ılık su ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanını bir kabın içerisine alın ve karıştırın. Ardından bu karışımı bir sprey şişesine doldurarak cam temizliğinde güvenle kullanın. Mucizevi etkileri görünce çok memnun kalacaksınız.

Tahta Saplı ve Keskin Bıçakları Bulaşık Makinesinde Yıkamak

Bıçaklarınızın daha kısa sürede körleşmesini istemiyorsanız, bulaşık makinesinde asla yıkamayın. Aynı zamanda bulaşık makinesine atılan tahta kaşıklar ve tahta saplı bıçaklar da kısa süre içinde çatlar ve bakteriler de bu çatlakların içerisinde kendilerine adeta yuva yapar.

Paslanmaz Çelik Mutfak Ürünlerini Uzun Süre Suya Maruz Bırakmak

Her mutfakta mutlaka paslanmaz çelik mutfak ürünleri bulunur. Yaptığınız en büyük yanlış, bu ürünleri diğer bulaşıklarla birlikte yıkamak. Çünkü paslanmaz çelik ürünleri uzun süre suyla temas ettiklerinde çukurlar meydana gelir. Bunun yerine onları diğer bulaşıklarınızdan ayrı olarak limon suyu ya da beyaz sirke ile ovarak temizleyin.

Elde Yağlı Bulaşıklar Yıkamak

Elde bulaşık yıkamanın bir sıralaması vardır. Bulaşık yıkama sırasında genel olarak yapılan hatalardan biri de önce en yağlı olanlardan başlamaktır. Elde bulaşık yıkamaya önce kolay olanlardan başlayın, zorlu bulaşıkları ise mutlaka sona bırakın.

Bulaşık Makinesinde Döküm Tava Yıkamak

Su ve demiri bir araya getirmek büyük bir hatadır. Çünkü demir suyla temas edince paslanır. Bu nedenle demir döküm tavalarınızı asla bulaşık makinesinde yıkamayın. Elde yıkamak da doğru bir tercih değil. O halde ne yapacağız dediğinizi duyar gibiyiz. Biraz zahmetli olacak ama hemen size yapmanız gerekeni anlatalım: Fırınınızı 180 dereceye ayarlayın ve tavanızı içine koyun. Tava ısındıktan sonra çıkartıp iyice yağlayın ve ardından da bir fırça ile yağı içine dışına yedirin. Tavanızı bu işlemin ardından kağıt havlu ile kurulayıp yeniden fırına koyun. 250 derece fırının içinde 1 saat kadar tavanızı bekletip çıkarın ve soğutun. Kağıt havlu ile yeniden tavanızı kuruladığınızda sonuç mükemmel olacak.

Bulaşık Makinesinin Kapağını Temizlememek

Bulaşık makinesi bulaşık yıkıyor diye onu temizlememek olmaz. En fazla kir, bulaşık makinesinin kapağında birikir. Bu kirlerden kurtulmak için mutlaka kapağı sirkeli su ile temizlemelisiniz. Aksi halde burada bakteriler birikecektir.

Tahta Yüzeyleri Sürekli Cilalamak

Evinizde çok fazla tahta ve ahşap yüzey varsa onları sürekli olarak cilalamayın. Bu size fayda yerine zarar sağlar. Çünkü cilanın kimyasal yapısı ile tahta buluştuğunda daha fazla toz çeker. Bunun yerine cila spreyi ile toz almayı tercih edin.

Çamaşır Suyunu Yüzeyi Temizlemeden Dökmek

Çamaşır suyu öyle düşündüğünüz gibi mucizeler yaratmıyor. Bu nedenle çamaşır suyu kullanmadan önce yüzeylerde bulunan kir ve kırıntıları temizlemenizde yarar var. Aksi halde mikroplar yüzeyde kalmaya devam eder ve derinlemesine temizlik yapmış olmazsınız.

Elektronik Eşyaları Temizlemek İçin Elektrikli Süpürge Kullanmak

Elektrikli süpürge, elektronik eşyaların tozunu almak için üretilmedi. Yaptığınız en önemli yanlışlardan biri de elektrikli süpürge ile diğer elektronik ürünlerin tozunu almak. Çünkü bu durumda fazla statik elektrik ortaya çıkar ve elektronik eşyalarınız zarar görebilir.

Kimyasal Temizlik Ürünlerini Birbirine Karıştırmak

Bakın bu çok önemli. Çünkü bu hatanın sonucu ölümcül bile olabilir. Mesela çamaşır suyu ve amonyağı asla birbirine karıştırmayın. Piyasada satılan bir çok temizlik ürününün içinde kimyasallar var. Bunları kesinlikle birbirine karıştırarak kullanmayın.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu