SağlıkYaşam

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Bitki Ve Vitamin

Vücudun karmaşık bir savunma mekanizması vardır: bağışıklık sistemi. Düzgün çalışmasını sağlamak genel sağlık için hayati önem taşır. Bağışıklık sistemi, vücudu birçok hastalığa karşı koruyan sürekli güçlendirilmesi gereken bir sistemdir. Eğer bir kişi sık hastalanıyorsa bu onun bağışıklık sisteminin zayıf olduğunun göstergesidir.

Bağışıklık sisteminizi aktif ve formda tutmanıza yardımcı olacak vitaminlerin, bitkilerin ve yiyeceklerin bir listesini sunuyoruz.

Aşağıdaki 10 vitamin ve gıdaları beslenmenize dahil ederek siz de güçlü bir bağışıklığa sahip olabilirsiniz.

A Vitamini

A vitamini eksikliği, hücre aracılı doğuştan gelen bağışıklığın ve antikorların salgılanmasının değiştirilmesi anlamına gelir. Ayrıca, savunma bariyer sistemine dahil olan ve patojenlerin girişini engelleyen mukoza zarlarının bütünlüğü için de önemlidir. Süt yağı, yumurta sarısı, karaciğer ve hayvan etlerinde bulunur. Provitamin olarak havuç, kabak, tatlı patates ve kayısılarda bolca bulunur.

C Vitamini

Bağışıklığı artırmak için C vitamini belki de en iyi bilinen vitamindir. Derinin yapısı ve desteği olarak görev yapan kollajen sentezinde ve organizmanın korunmasının fiziksel engellerinde rol oynayan elementlerde önemlidir. Her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze yemek, yeterli miktarda C vitamini sağlar. Kivi veya turunçgiller gibi meyvelerde ve biber, lahana veya domates gibi sebzelerde bulunur.

E Vitamini

E vitamini biyolojik zarları koruyarak etkili olan güçlü bir antioksidandır. Böylece, serbest radikallerin immünosüpresif etkilerini önler. Başlıca besin kaynakları; soğuk sıkım bitkisel yağlar, özellikle buğday tohumu, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, avokado ve et ve balık yağlarıdır.

D Vitamini

Mikroorganizmalara karşı mücadelede makrofajların katılımını destekleyen anti-enfektif bir etki ile doğuştan gelen bağışıklığı uyarır. Otoimmün hastalıklarda faydalı olan kazanılmış bağışıklığın inhibisyonunun koruyucu bir etkisi tarif edilmiştir.

Bitkilerin Metabolitleri

Bitkisel ilaç tedavisi için temel olan immünomodülatör bileşikler sağlayabilirler. Örneğin, kedinin pençesi olarak bilinen bitki Perulu Amazon’a özgü bir bitkidir, kabuğu fagositozu arttırma kabiliyetine sahip olduğu alkaloitlerin varlığı tespit edilmiştir. Anti-tümör ve anti-enflamatuar özellikleri de incelenmiştir.

Fenolik Bileşikler

Flavonoidlerin mevcut özelliği olan antioksidanlar ve immüno-modülatörler gibi davranabilirler. İmmün modülasyonlu bitkiler, ekinezya, sarımsak, rhodiola, spirulina, talus ve kızılcıktır.

Mantarlar

Mantarlar içerisindeki protein, lif, kalsiyum, vitaminler ve mineraller ile bağışıklık hücrelerinin sayısını ve aktivitesini arttırır. Mantar ayrıca bağışıklığı uyarır, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan  beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır.

Sarımsak

Kesilmiş veya ezilmiş sarımsakta bulunan allisin, bir antimikrobiyal faktör ve bağışıklık sisteminin uyarıcısı olarak davranır.

Lahanalar

Brokoli, Brüksel lahanası veya karnabahar, detoksifikasyon mekanizmalarını destekleyen kumarinler veya laktonlar gibi antioksidan maddelere sahiptir.

Narenciye

C vitamini yönünden zengin besinlerin düzenli alımı, enfeksiyonlarla mücadelede belirleyici olan T lenfositlerin aktivitesini uyarır. Örneğin greyfurt, soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolları hastalıklarıyla mükemmel savaşır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu