Yaşam

Aşk Evliliği Mi Mantık Evliliği Mi? Evlilik Aşkı Öldürüyor Mu ?

Aşk yüzyıllardır süregelen çok güzel bir olgudur. Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin , Kerem ile Aslı, Zühre ile Tahir gibi..efsane isimler tarihte yerlerini almış aşıklarımızdandır. Kimi aşka inanır ve bekler, kimisi ise aşkın adını duyunca alaycı bir tavır ile güler öyle bir şey yok dercesine. Bana sorarsanız aşka inanalardanım. Peki ya aşk mı yoksa mantık mı ? Yada aşk ve mantık bir arada olur mu?

Aşk Nedir?

Aşk evliliği mi yoksa mantık evliliği mi? Evlilik aşkı öldürüyor mu? Bu yazıyı okuyorsanız sizde benim gibi merak etmiş olmalısınız. Bende merak ederek bu konu üzerinde çok düşündüm ve bu konu hakkında yazmaya karar verdim. Şimdi ilk adım olarak aşk nasıl bir olgudur öğrenelim. Aşk öyle bir tutkudur ki iliklerinize kadar hissedersiniz artık midenizde o meşhur kelebekler uçuşmaya başlamış ve aklımızı başınızdan almıştır. Aklınızı başınızdan alan o aşk mantığınızı bloke ederek sadece kalbinizin esiri haline getirmiştir. Ellerin uyuşur sesin titrer ve onunla ilgili her şeyi öğrenmek istersin tabi ki sürekli o malum kişiden bahsettiğin de etrafındakiler çoktan isyan bayrağını çekmiştir. Kalbinin atış hızı normalin iki katına çıkmıştır. Evet şimdi bu bulgura bakacak olursak sizde aşıklar kervanına hoş geldiniz demek yerinde olacak:)

Aşkta Mantık Aranır Mı?

Aşkın nasıl bir şey olduğunu öğrendiğimize göre aşkta mantığın olamayacağını da öğrenmiş olduk. İnsanlar bir şeye karar verirken ya kalbi ile hareket eder yada mantığını kullanır. Evlilik çok önemli bir kurumdur ömrünün yarısını adayacağın beraber yaşlanacağın ve aynı evi paylaşacağın kişiyi seçmek elbette zordur. İşte tam da burada sorarsın mantık evliliği mi yoksa aşk evliliğini yapmalıyım. Aşık olmuş biri için bu soru artık anlamsız geçmiş olsun diyoruz.

Aşksız Evlilik Olur Mu?

Aşkı bulmamış karar aşamasında olan kişi tam yerine geldiniz diyebilirim. Aşksız ve sevgisiz evlilik müebbet yemiş esir hayatına benzer. Bir çıkmazın için de çırpınır durursun artık mantığının bir önemi kalmamıştır. Çünkü mantığında artık kaldıramayacağı bir yükün altına girmiştir.şimdi Çaresizlik içinde mantığınla savaşırsın kalbin ön plana geçmiş mantığının gücü kalmamıştır. Aşk evliliğine gelecek olursak şurası bir gerçektir ki dünyanın en mutlu insanı sensin ve hala kalbin ağır basıyor dur. Beyin işlevini yitirse de kalp atmaya devam edebilir ama kalp durduğu andan beyin işlevini kaybeder kalp her Zaman daha güçlüdür. Evlilikte mantık sarsıntılar dan çabuk etkilenir lakin kalp etkilenmez aşk daha ön plandadır. Her şeye rağmen pembe panjuru evinde mutlu yaşamaya devam edersin. Şimdi bu iki ayrımı yaptığımıza göre son sorumuza geçebiliriz.

Evlilik aşkı öldürür mü?

Aşk soyut bir kavramdır elle tutulup göz ile görülmez hissettiğim kadar büyük bir aşka sahipsindir. Sırılsıklam aşık olduğun kişi ile evlenirsin yıllar geçer çocukların olmuş sorumlulukların artmış ve artık bir elmanın iki yarısı gibi olmuşsunuzdur. İki yarım bir bütün olmuş ve iki kalp özleşmiştir. Aşk bir çığ gibi büyüyerek yerini kocaman bir sevgiye bırakmıştır. evet “SEVGİ ” ama öyle boş bir sevgi değil içi aşk dolu bir sevgi evlilik aşkı öldürmez aslında iki kalbini özleşmesi ile adı değişir. Bir zamanlar tutku ile bağlandığınız “AŞK” artık yerini “SEVGİ” ye bırakmıştır. Tıpkı bir tırtılın kelebeğe dönüşmesi kadar güzel bir olgudur…

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu