Yaşam

Adet Döngüsünü Kolaylaştırmanın Doğal Yolları

Henüz adet periyodunda olmaktan ya da onunla birlikte gelen ruh hal değişikliklerini yaşamaktan hoşlanan bir kadın olmadı. Birçok kadın sinirlilik ve şişkinlikle uğraşır ve hayatını aynı şekilde sürdürür (çünkü biz kadınız ve yaptığımız şey bu). Fakat bazen öyle zorlanırız ki, sorunlarımızdan biraz kurtulmaya ihtiyaç duyarız.

İlk önce, premenstrüel sendromun ( PMS ) tam olarak ne olduğuna bir bakalım. Yumurtlamadan sonra, döngünüzün ortasında, hormonlarınız daha yüksek östrojen seviyelerinden daha yüksek progesteron seviyelerine geçiş yapar. Bu değişim, duygu durum, huzursuzluk, kaygı, göğüs hassasiyeti ve şişkinlik gibi semptomları tetikleyebilir. Bu semptomlar yorgunluk yaratır ancak adet görmeye başladığında ve hormonlar yeniden düzene girdiğinde sihirli bir şekilde kaybolur. Şiddetli PMS’li hastaların birçoğu, “kendileri gibi hissetmeye başladıkları” dönemlerine başladıkları zaman, bir rahatlama hissi tanımlamaktadır. ( Ay boyunca öfke ve sinirlilik yaşarsanız, bu hormonal PMS değil, depresyon işareti olabilir.)

Hafif ve orta dereceli PMS semptomları yaşarsanız ve biraz rahatlama istiyorsanız, yardımcı olabilecek bazı doğal tedaviler vardır:

Adet Döngüsünü Kolaylaştırmanın Doğal Yolları

Egzersiz

Aerobik egzersiz neredeyse her zaman daha iyi hissetmenizi sağlar, ancak özellikle de adet zamanınıza kadar geçen haftalarda. Egzersizin endorfinleri, PMS’nin hormonal bluesini ve yumurtlamadan sonra meydana gelen rahatsız edici şişkinlik hissini önlemeye yardımcı olabilir. Döngünüzden önceki hafta boyunca günlük 30 dakikalık aerobik egzersiz, hafif PMS semptomlarının tedavisi için antidepresanların yanı sıra işe yaradığını göstermiştir. Egzersiz, PMS’niz olduğunda yapmak istediğiniz en son aktivite olsa da, o sırada öncelikli olacaksanız, muhtemelen daha iyi hissedeceksiniz.

Bitkisel Tedaviler

PMS’yi tedavi ettiğini iddia eden birçok bitkisel tedavi vardır. Bu iddiaların çoğu çürüktür fakat iyi bir araştırma ile size uygun güvenilir bitkisel tedaviye ulaşabilirsiniz. Herhangi bir bitkisel tedaviye veya takviyeye başlamadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Magnezyum

Düşük magnezyum ile ruh hali değişikliklerini ilişkilendiren çalışmalar vardır. Döngünün ikinci yarısında magnezyum takviyesi, temel semptomları ruh hali ile ilişkili olan kadınlar için makul bir seçenektir.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Terapi, depresyon ve anksiyete tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır ve bazı kadınlar PMS için de yararlı bulmaktadır. Çalışmalar, PMS tedavisinin etkinliği konusunda çelişkilidir, ancak semptomlarınız öncelikle ruh haliyle ilişkiliyse bilişsel terapi sizin için bir seçenek olabilir. Birincil semptomunuz kaygı ise, meditasyon, yoga veya dikkatli olma gibi stres giderici aktiviteler denemek için iyi seçenekler olabilir.

Akupunktur

Akupunkturun, PMS’nin hem fiziksel hem de duygusal semptomlarına yardımcı olacak ve semptomları plaseboya göre yüzde 20’ye kadar azaltan birkaç küçük çalışmada gösterilmiştir.

Beslenme Değişiklikleri

Jinekoloji ders kitapları, PMS semptomlarını azaltmak için hastalara karbonhidratı artırmalarına yardımcı olmak için tuz, çikolata, kafein ve alkolden uzak durmalarını söylüyor.  Fakat adet döngüsünü hiç yaşamayan bir adam tarafından yazılmış olduğu aşikâr. Çünkü bu tavsiyeye uymak oldukça imkansız görünüyor (artan karbonhidrat bölümü dışında). Bununla birlikte, kendinizi fazla iradeli bulursanız ve bu stratejiyi denemek istiyorsanız, kesinlikle bunun üzerine gidin. Daha gerçekçi bir plan, farklı döngülerde bu öğelerin her birini ayrı ayrı kesmek ve belirtilerinizi nasıl etkilediklerini görmek için bir günlükte belirtileri izlemek olabilir.

Adet Belirtileri Hakkında Şehir Efsaneleri

Geçmişte, PMS belirtileri için kalsiyum ve B6 vitamini takviyesi önerilmiş, ancak yeni çalışmalar bunların etkili olmadığını öne sürüyor. Ayrıca daha büyük dozlarda yan etkilere neden olabilirler (kalsiyum için böbrek taşları ve B6 vitamini ile sinir sorunları).

Doğal tedaviler sizin için işe yaramadıysa ve iş arkadaşlarınız döngüden önceki hafta evden çalışmanızı talep ediyorlarsa, belki de gelenek ilaçlarının zamanı gelebilir. Oral kontraseptifler (doğum kontrol hapı), yumurtlamayı önlemek ve böylece PMS’ye neden olan hormonal kaymaları önlemek için hormon seviyelerinizi sabit bir durumda tutarak çalışır. Antidepresanlar aynı zamanda PMS tedavisinde de etkilidir ve çoğu kadında semptomları % 70’e kadar azaltır.

PMS gerçek bir sıkıntı olabilir, ama neyse ki rahatsız edici semptomlar, egzersizi arttırmak, bitkisel ve diğer tedavileri kullanmak ve ayın bu bölümünde stres seviyelerine dikkat etmekle azaltılabilir. Daha doğal çözümler işe yaramıyorsa, yaşamınızı ve ilişkilerinizi etkileyen PMS’niz olursa, sizin için işe yarayabilecek tıbbi seçenekler hakkında doktorunuzla konuşun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu